GDP: az autóipar lesz a megmentő?

A várakozásoknál rosszabb lett – a gyorsbecslésben közölt – az idei második negyedéves GDP adat. A magyar adatok a következő hónapokban lassan javulhatnak, amely mögött az autóipar nemrég elindult és még belépő beruházásai állnak majd – vélik a Takarékbanknál.

A várakozásokat kissé alulmúlva, 1,2 százalékkal csökkent a GDP a második negyedévben az egy évvel korábbihoz, míg 0,2 százalékkal az első negyedévhez képest, ezzel a hazai gazdaság technikai recesszióba került. Naptárhatással kiigazítva a GDP szintén 1,2 százalékkal zsugorodott, míg szezonálisan kiigazítva a visszaesés mértéke 1 százalék volt.

A következő negyedévekben lassú javulásra számít Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, ami nagyrészt a Mercedes termelésének fokozatos felfutása magyarázhat (a kecskeméti üzemben júliusban vezették be a második műszakot), míg az utolsó negyedévben termelésbe lép a GM motorgyártó üzeme is. Amennyiben a forint árfolyama a jelenlegi szinteken stabilizálódni tud, a fogyasztás visszaesése feltehetően nem mélyül tovább. Az elemző szerint az idei GDP mutató éves szinten 0,7 százalékos visszaesést mutat majd. A jövő évre továbbra is 1,5 százalékos növekedésre számítanak a Takarékbanknál, részben bázishatások, részben az Audi üzem termelésbe állása miatt.

A kedden közölt adatokban némileg kedvező, hogy az első negyedévben a GDP 1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest a korábban közölt -1,2 százalék helyett. A termelési oldalon az információ, telekommunikáció és vendéglátás kivételével szinte minden ágazatban csökkenés, illetve stagnálás volt – jegyezte meg a KSH. A legnagyobb visszaesés továbbra is az építőipart jellemzi, míg a mezőgazdaság termelése a súlyos aszály miatt esett vissza jelentősebb mértékben.

Az ipari termelés gyakorlatilag stagnált. A felhasználási oldalon a fogyasztás visszaesése felgyorsult, amit a kiskereskedelmi adatok is tükröznek, míg a beruházások feltehetően továbbra is visszaesést mutatnak, bár ez némileg mérséklődhetett – jegyzi meg az elemző. A gazdaságot így továbbra is az export húzza, annak ellenére, hogy a külső kereslet az európai adósságválság hatására romlott.

A régióban a cseh gazdaság szintén 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedévhez, míg 1,2 százalékkal esett az egy évvel ezelőttihez képest. A szlovák gazdaság továbbra is dinamikusan, 0,7 százalékkal nőtt az első negyedévhez, míg 2,7 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. A román gazdaság 0,5 százalékkal nőtt az első negyedévhez, míg 1,2 százalékkal az egy évvel ezelőttihez képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.