Gázvita: a Gazprom-Naftogaz Brüsszelben alkudozik
Ukrajna soha nem kívánta korlátozni az Európai Unióba tartó orosz gázszállításokat - jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Oleh Dubina, a Naftogaz cég vezérigazgatója.
Kijev kész száz százalékban továbbítani az uniós országoknak szánt orosz gázmennyiséget, amennyiben az megérkezik Ukrajnába.
Az Európai Parlament külügyi bizottságának rendkívüli ülésén EP-képviselők előtt beszélve megerősítette, hogy cége és az orosz Gazprom között folynak az egyeztetések.
A két vállalat vezetője szerda éjjel Moszkvában tárgyalt, csütörtökön pedig Brüsszelben ültek ismét tárgyalóasztalhoz - e két megbeszélésről azonban kora délutánig nem szivárgott ki érdemi eredmény.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója előzőleg José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel is találkozott, míg Dubina az Európai Parlament külügyi bizottságának rendkívüli ülésén vett részt. Háromoldalú - orosz-ukrán-EU - megbeszélésre azonban az eredeti tervektől eltérően egyelőre nem került sor Brüsszelben.
Barroso - szóvivőjének szűkszavú közlése szerint - egyebek között azt adta az orosz cégvezető értésére, hogy a jelenlegi helyzet elfogadhatatlan.
Az EP-ülésen Dubina és az ukrán kormányt, valamint parlamentet képviselő politikusok leszögezték, hogy Kijevnek nem áll szándékában csökkenteni az EU-nak szánt orosz gázmennyiséget.
A Gazprom január 1-jén leállította az Ukrajnának szóló gázszállítást, de az európai megrendelőknek szánt gázt egy ideig még szivattyúzta a tranzitvezetékbe. Szerdán ugyanakkor az orosz cég bejelentette: nem juttat több gázt a tranzitvezetékbe, mivel Ukrajna reggel elzárta az Európa felé menő vezetékek csapjait, s így az ukrán rendszerbe nyomott gáz nem jut el a megrendelőkhöz.
Az EU-tagállamok közül több mint tízet - köztük Magyarországot - érzékenyen érint az orosz gázszállítások elmaradása.
Dubina arról is beszámolt, hogy az orosz nyitás után legalább másfél napba telhet, mire a szállítások újraindulnak.
Az Európai Unió megfigyelők küldését tervezi a térségbe a gázszállítás figyelésére. Mint az Európai Bizottság egy illetékese az EP-ülésen elmondta, a szakemberek akár két napon belül el tudják foglalni megfigyelőhelyüket.
Az EP-képviselők a szállítások azonnali felújítására sürgették a két országot, és arra is felhívták a figyelmet, hogy az unió felé tett kötelezettségek elmulasztása mind Moszkva, mind Kijev nemzetközi hírnevén ronthat.
Ukrán részről egyébként arra is célzást tettek, hogy az egyes EU-tagok és Oroszország közti kétoldalú különszerződések növelik az orosz fél mozgásterét.
Egy ukrán delegációs tag csütörtökön úgy vélte, a gázvita közel került a megegyezéshez.
Miller és Dubina állítólag szükség esetén Moszkvában folytatja a tárgyalásokat.