Kevesebb gáz jön az Unióba - Rendkívüli gázértekezlet hétfőn

Beigazolódott a Gazprom jóslata. Már csökken az unióba irányuló gázszállítás mennyisége. Románia 30-40 százalékkal kap kevesebb gázt. Ukrajna az oroszok helyett Európát győzködi az igazáról. Moszkva az Európai Parlament rendkívüli ülését sürgeti. Bizonytalanok a londoni elemzők abban, meddig tarthat a gázvita. Csehország, mint soros elnök rendkívüli uniós értekezletet hívott össze, és a szerződések betartására szólított fel.

Az Európai Unió cseh elnöksége péntek este arra szólította fel Oroszországot és Ukrajnát, hogy teljes mértékben biztosítsa az EU-tagállamaiba való gázszállítást.

Ukrajnából érkező földgázvezeték Beregdarócon
Ukrajnából érkező földgázvezeték Beregdarócon

Az elnökség szeriont a Magyarországra és Lengyelországba továbbított gáz volumene is csökkent. Lengyelország hat százalékkal kap kevesebb gázt Ukrajna felől, Romániába viszont 30-40 százalékkal kevesebb orosz gáz jut el a legfrisebb jelentések szerint. A magyar illetékesek azt mondták: nálunk csak a nyomás csökkent. Az EU-t viszont úgy tájékoztatták: 42 millió köbméter gáz helyett 32 milliót kaptunk.

A cseh soros elnökség rendkívüli értekezletet hívott össze az orosz-ukrán gázvita következményeinek megvitatására hétfőre. RadekHonzak, a cseh elnökség szóvivője a Reuters szerint azt mondta: úgy érezzük, a helyzet odáig fajult, hogy szükség van egy rendkívüli találkozóra.

A Gazprom már péntek délelőtt jelezte: szombattól Európa nem kapja majd meg a teljes, neki szerződés szerint járó gázmennyiséget. Ukrajna csütörtökön jelentette be, hogy korábbi nyilatkozatok ellenére mégiscsak kénytelen 21 millió köbmétert visszatartani a területén áthaladó gázból.

 

Az  euobserver.com hírportál szerint az uniós illetékesek felhívták a figyelmet arra: az ukrajnai elosztótól mintegy 36 óra alatt érkezik meg a gáz az uniós országokba, ha tehát az ukrajnai elosztónál lecsökkenne a nyomás abban a vezetékben, amely az unió felé  továbbítja a gázt, akkor az másfél nappal később lenne tapasztalható az EU-ban. Vagyis: ha csütörtök délben Ukrajna elkezdte megcsapolni a vezetéket, azt először péntek estefelé tapasztalhatják az uniós tagországokban.

A Gazprom nyilatkozata szerint a szombatra várt mérséklés a 21 millió köbméteren felül értendő. Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője szerint az ukrán fél január 3-tól nem  akarja a teljes európai tranzitmennyiséget átengedni az orosz  földgázból: 303 millió köbméter helyett 296 millió lenne a  továbbított mennyiség, Ukrajna ennyibe egyezne ugyanis bele. Szerinte ez ideig a Gazprom hiánytalanul szállított, megjegyezve, hogy "műszaki  megfontolásokból" az ukránok napi 21 millió köbméternyi orosz gáz  eltulajdonítanak. Az orosz cég szóvivője azonban azt is közölte:  növelik az egyéb útvonalon, például Fehéroroszországon keresztül  szállított mennyiséget a kieső volumen pótlására.

Londoni szakelemzők szerint az ukrán-orosz vita megoldásában az EU-ba eljutó gázmennyiség mérséklődése lesz a döntő, bár úgy vélik: sok a különbség a jelenlegi gázvitában a korábbiakhoz képest, és ez bizonytalanná teszi az orosz földgázstop időtartamát. A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői közölték: várakozásuk szerint az Ukrajnának szánt szállítások leállítása rövid ideig fog tartani, mivel a nyugati vevők nyomására a két fél valószínűleg visszaül a tárgyalóasztal mellé.

Ugyanakkor a felek inkább az Európai Unióval egyeztetnek.

Moszkva az Európai Parlament rendkívüli ülésének összehívását javasolta az  Ukrajnán áthaladó gáztranzit ügyében. Alekszandr Grusko  külügyminiszter-helyettes a Vesztyi hírtelevízió műsorában azt mondta: az orosz félnek érdekében áll, hogy  partnerei teljesen világosan lássák, mi történik Oroszország és  Ukrajna között a gázszállítások kérdésében. "A lehető legszorosabb  kapcsolatban állunk minden uniós partnerünkkel, és az EU mellett  működő képviseletünk levélben fordult az Európai Parlament  elnökéhez, amelyben indítványozta a testület rendkívüli ülésének  összehívását, hogy Oroszország kifejthesse álláspontját" - mondta.  Hozzátette, hogy a Gazprom hivatalos képviselői is készek részt  venni az ülésen, és ezen kívül készek elmenni minden egyes európai  országba, hogy kifejtsék az orosz értékelést és válaszoljanak minden  felmerülő kérdésre. "Oroszország álláspontja abszolút szilárd és megfelel azoknak a  megállapodásoknak, amelyeket az Európai Unióval az energetikai  biztonság kérdéskörében megkötött" - mondta Grusko.

Viktor Juscsenko ukrán elnök viszont levelet küldött nyolc nyugati és európai uniós ország, köztük Magyarország vezetőinek és az Európai Bizottság elnökének, kifejtve az orosz-ukrán gázvitában képviselt ukrán álláspontot. (E szerint Ukrajna mindent betartott a korábban Oroszországgal kötött megállapodásból, ráadásul korábban meg is egyeztek arról, hogy három év alatt fokozatosan térnek át a piaci árakra - Oroszország most is csak fenyegeztőzik azzal, hogy ennek az azonnali végehajtását kéri.  Juscsenko közölte folytatják a tárgyalásokat - ám arról nem mondott semmit: mi történik majd a gázszállításokkal.) Az ukrán elnök egyben konzultációk céljából, Julija Timosenko miniszterelnökkel egyeztetve, küldöttséget menesztett több EU-tagországba.

Jövő pénteken, január 9-ikén tanácskozást tart Brüsszelben - az  úgynevezett gázkoordinációs bizottság keretében - a 27 EU-tagállam  képviselője. A megbeszélést, amelyre az orosz Gazprom vállalat  képviselőit is várják, már régebben beütemezték, tehát nem az  orosz-ukrán vita miatti rendkívüli válságülésről van szó - hangoztatják az uniós intézmények székhelyén.

Az Oroszország és Ukrajna közötti alkudozás az új szerződések  megkötése körül már-már megszokottá vált. Mivel Ukrajna tartozott  több mint kétmilliárd dollárral, továbbá az ár és a tranzitdíj  mértéke körüli vita miatt nem született új megállapodás, a 2008-as  szerződés lejártakor, január 1-én délelőtt 10 órakor Moszkva elzárta  a gázcsapot Ukrajnának. (A Gazprom a piaci árakra való áttérés  jegyében a tavalyi 179,5 dollár helyett idén 250 dolláros  kedvezményes árat kért ezer köbméterenként, de Ukrajna ezt is  sokallta. Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató azzal fenyegetőzött,  hogy akkor 419 dolláros piaci áron adja a gázt Ukrajnának.)  A Gazprom azonban ezúttal jó előre gondoskodott arról, egyebek  között a vásárló partnereknél tett személyes látogatásokkal, hogy ne  Oroszországot bírálják, ha Ukrajna megcsapolja a tranzitvezetéket és  kimaradásokat okoz az európai gázszállításokban, amint ez 2006-ban történt.

A GS londoni befektetési üzletága ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet: az idén számos olyan új tényező is megjelent az orosz-ukrán vitában, amelyek miatt eltolódás érzékelhető a két fél alkupozíciójában, és ez a patthelyzet elhúzódását is eredményezheti.

A ház szerint egyrészt a (földgáz árképzésével is összefüggő) olajárak zuhanása miatt az európaiak által az orosz földgázért fizetett - alacsonyabb - ár sokkal közelebb került az Ukrajna által fizetett árhoz, ami szűkíti az Ukrajnának nyújtott szubvenció mértékét. Másrészt Ukrajnának ezúttal több gáztartaléka van, ami hosszabb időre lehetővé teszi a rendszeres szállítások nélkülözését.

Mindemellett az ukrán ipari termelés "elképesztő" mértékű - novemberben, éves összevetésben 29 százalékos - zuhanása miatt az országnak kevesebb földgázra is van szüksége, áll a Goldman Sachs londoni elemzésében.

Végül - jóllehet Ukrajna pénzügyi rendszere és valutája számottevően nagyobb nyomás alatt van, mint Oroszországé - "a kaotikus, de mégis plurális" ukrán politikai rendszer jobban hozzászokott a gazdasági megingásokhoz, és így jobban is tudja kezelni ezeket, mint "a központosított orosz rezsim". Az orosz folyómérleg valószínűleg egyensúlyi állapotba kerül vissza az idén az elmúlt évek nagy többletei után, és Oroszországból továbbra is nagy arányú a tőkekiáramlás.

Oroszországnak még mindig van 438 milliárd dollár devizatartaléka, vagyis az exportbevétel-kiesés nem jelent azonnali veszélyt, de a tőkekiáramlás felgyorsulhat, ha a gázvitát január 12-éig, az orosz újévi ünnepekig nem sikerül rendezni, írták a Goldman Sachs londoni elemzői.

Szergej Kuprijanov, az orosz Gazprom földgázipari csoport vezető szóvivője, akinek e hét eleji moszkvai sajtóértekezletébe videoközvetítéssel londoni tudósítók is bekapcsolódtak, az MTI kérdésére - miszerint milyen esélyt ad valamely komolyabb fennakadásnak az Európába irányuló gázszállításokban - azt mondta: az Ukrajnával érvényes jelenlegi tranzitszerződést minden külön feltétel nélkül be kell tartani, ennek a szerződésnek a teljesítése független "az orosz-ukrán kapcsolatok egyéb vonatkozásaitól".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.