Gázpiac: jön a teljes liberalizáció
Július elsejétől megszűnik a földgázellátásban a "közüzemi szolgáltatás", a helyét tiszta versenypiaci modell veszi át – derül ki a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium közleményéből. A piacnyitással egyidőben a felhasználók törvény által kijelölt köre úgynevezett egyetemes szolgáltatásra lesz jogosult, míg a felhasználók másik csoportja a szabad piacon vásárolhat földgázt.
Egyetemes szolgáltatásra a lakosság és társasházi közösségek a fogyasztás mértékétől függetlenül; a 20 köbméter/óra (m3/h) fogyasztásnál kevesebbet vételező egyéb nem lakossági fogyasztók; egy éves átmeneti időtartamra a 100m3/h fogyasztásnál kevesebbet vételező nem lakossági fogyasztók, valamint - fogyasztástól függetlenül - a távhőtermelők lesznek jogosultak.
Az egyetemes szolgáltatási körben - a vételezésre jogosultak érdekeinek a védelmére - az árak állami kontrollja a Magyar Energia Hivatalon keresztül megmarad. A jövőben ezen fogyasztói kör is vásárolhat a szabad piacon földgázt, vagyis eldönthetik, hogy számukra a hivatal által ellenőrzött árú szolgáltatás, vagy a piaci körülmények között kötött megállapodás a kedvezőbb. (A szabadpiacon történő vételezés lehetőségével egyébként már jelenleg is több fogyasztó él.) A földgázpiac megnyitása a fogyasztók számára tennivalóval, kötelezettségekkel nem jár.
Az árak alakulása terén változás, hogy a jelenlegi országosan egységes árakkal szemben júliustól az egyes egyetemes szolgáltató társaságok átlagárai között kismértékű (egy-két szűzalékos) eltérések jelentkeznek. Ennek alapvető oka, hogy az egyes szolgáltatók esetében a földgáz szállítása és tárolása eltérő költségekkel jár, ami elsősorban a szolgáltató területén található fogyasztók méretéből, számából és elhelyezkedésük sűrűségéből adódik. Egyik egyetemes szolgáltató területén sem emelkedik a lakossági földgáz nettó átlagára a június 30-ig hatályos országos nettó átlagárhoz képest, egyes szolgáltatók területén pedig a nettó átlagárakban kis mértékű csökkenés következik be.
A nettó átlagárak ugyan nem változnak, azonos fogyasztás esetén a júliusi gázszámla azonban így is nagyobb összegről szól majd, mint az egy hónappal korábbi. Ennek oka, hogy a piacnyitással egyidőben, tehát júliustól emelkedik az áfa, a korábbi 20-ról 25 százalékra. Így a bruttó végfelhasználói ár ennek megfelelően emelkedik majd.