Csúszva, de lehet Mol-CEZ-nagyerőmű

Számításunk szerint a Mol, illetve a cseh CEZ mintegy két év csúszással, megnövelt kapacitással és alacsonyabb költséggel építené meg a négy éve Százhalombattára ígért nagy gázerőművet. A kivételezést spanyol, a karbantartást német hátterű cégre bízzák.

A Mol és a cseh CEZ hazai vegyes vállalata szerződést írt alá a (spanyol) Tecnicas Reunidas S.A.-val a százhalombattai olajfinomító mellé tervezett gázerőmű megépítésére - közölte késő délután a Mol.

Ezen túlmenően a német hátterű Siemens Zrt. végezheti az erőmű hosszú távú karbantartását.

A már 2007-ben bejelentett közös tervek szerint a magyar olaj- és a cseh áramcég kombinált ciklusú gázturbinás hőerőművet épít többek között a Mol Dunai Finomítójában. Ennek beépített kapacitása a mostani közlemény szerint 860 megawatt (MW).

A beruházás első fázisa 2011 októberében indul. A második fázis, az építkezés elindítása - a Mol és a CEZ további beruházási döntésének függvényében - jövőre, az első félév végén várható. A tervek szerint az erőmű a kereskedelmi termelést 2015 első negyedévében kezdheti meg.

A teljes beruházási költség mintegy 600 millió euró. Ez 15 százalékkal alacsonyabb a megvalósíthatósági tanulmány alapján előzetesen vártnál, a jelenlegi kedvező kivitelezési költségek miatt - szögezi le a Mol.

A közzétett anyag sok kérdőjelet eloszlat a mindmáig rendkívül diszkréten előkészített beruházás körül. Ugyanakkor számos figyelemre méltó különbséget is mutat a négy évvel ezelőtti bejelentéshez képest.

Négy éve a Mol és a CEZ két hasonló méretű, 800-800 MW-s erőmű közös építését jelentette be. Az - ezúttal is megerősített - százhalombattai mellett a Mol szlovákiai finomítója mellé is ígértek hasonlót. A százhalombattai egység magyarországi viszonyok között eddig sem lebecsülendő kapacitását további 60 MW-tal megemelték, az eredetileg kétségtelenül 700-700 millió eurósra ígért költséget pedig ez esetben 600 millióra szorították le. (Akkor egy pozsonyi hőerőmű korszerűsítését és kibővítését is kilátásba helyezték.)

Mindezért cserébe a CEZ 30 ezer forintos darabonkénti árfolyamon megkapta a Mol részvényeinek 7 százalékát, amire három éven belül 20 ezer forintos visszavételi lehetőséget biztosított a Molnak. (A CEZ továbbra is tartja részvényeit, de azért az árfolyam alakulása tükrében ez így most számára nem tűnhet bombaüzletnek.)

A leginkább szembeszökő különbség ugyanakkor, hogy 2007-ben a beruházások 2013-as megvalósulására tettek ígéretet. Ez leginkább két év csúszásként értelmezhető, bár erre a Mol-közlemény nem utal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.