G20: csak papolnak az egyenlő esélyekről
"A politikai vezetőknek nem szabad engedniük a protekcionista megoldások szirénhangjának, legyen szó kereskedelemről, gazdaságélénkítésről vagy bankmentésről" - közölte Robert Zoellick, a Világbank elnöke a hivatala által közzétett közleményben.
"A gazdasági elzárkózás politikája olyan kedvezőtlen eseményláncolathoz vezethet, mint amilyet már láttunk a harmincas években, s amely csak tovább rontotta az amúgy is rossz helyzetet" - így Zoellick. A G20 a hét legfejlettebb ipari államot (G7, Németország, Kanada, Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és Japán), több nagy feltörekvő államot (Dél-Afrika, Szaúd-Arábia, Argentína, Ausztrália, Brazília, Kína, Dél-Korea, India, Indonézia, Mexikó, Oroszország és Törökország) és az Európai Uniót foglalja magában.
Egy nevének elhallgatását kérő világbanki illetékes szerint az elmúlt hónapokban csak Dél-Afrika, Szaúd-Arábia és Japán nem hozott protekcionista intézkedéseket. A Világbank nemzetközi szinten 66 olyan intézkedést sorolt fel, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a kereskedelmet, s ezekből 47-et már meg is valósítottak. A pénzintézet ezek között említi az autóiparnak nyújtott támogatásokat, amelyeknek az összege eléri a 48 milliárd dollárt, csakúgy, mint az ír sertéshús kínai importjának leállítását, a kínai játékok indiai importtilalmát vagy a használt gépkocsikat sújtó oroszországi vámok növekedését.
Washingtonban tartott beszédében, Karl-Theodor zu Guttenberg viszont az amerikai kormányzat protekcionista irányzatát bírálta a helyi vállalatok számára a legutóbbi gazdaságélénkítési tervben előirányzott támogatások miatt.