G20-csúcs: több, mint ezermilliárd dollár a válság enyhítésére
Több, mint ezer milliárd dollárt szánnak a londoni G20-csúcsértekezlet részvevői a globális pénzügyi válság hatásainak enyhítésére.
A BBC a német küldöttség egyik tagjától úgy értesült, hogy a legnagyobb fejlett és fejlődő országok, valamint az EU alkotta csoport válságkezelő célú londoni csúcstalálkozóján egyezség született a nemzetközi pénzügyi szervezetek - elsősorban is a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - mozgósítható készleteinek összesen 1100 milliárd dolláros kiegészítéséről.
Félezer milliárd dollárral nőhet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészlete, és százmilliárdok jutnak a globális kereskedelem újjáélesztésére is a világ vezető ipari és fejlődő gazdaságainak csütörtöki londoni tanácskozásán körvonalazódó konszenzus alapján. Az IMF emellett saját kibocsátású "új pénzt" is juttathat a rászoruló gazdaságoknak, gyakorlatilag globális kvantitatív enyhítés formájában.
A BBC úgy tudja: a G20-ak emellett elhatározták az adóparadicsomok a korlátozását, továbbá szigorúbban ellenőrzini fogják a fedezeti alapok és a hitelminősítők működését, és szigorúbban figyelik, hogy a bankárok mekkora bónuszokat osztanak ki maguknak. A G20-ak nevében Gordon Brown emellett bejelentette, hogy az IMF mellett egy Pénzügyi Stabilitási Egyeztető Fórumot hoznak létre a határokon átnyúló pénzügyi kérdések kezelésére.
Végleges egyezség esetén a jelenleg 250 milliárd dolláros IMF-keretet 500 milliárd dollárral kiegészítenék, vagyis a valutaalapnak 750 milliárd dollár - az eddigi tartalék háromszorosa - állna rendelkezésére a világ rászoruló országai számára, azok folyómérleg- és adósságfinanszírozási problémái enyhítésére.
Emellett egyetértés van arról is, hogy 250 milliárd dollárnak megfelelő értékben az IMF új pénzt is kibocsáthat saját "valutájában", SDR-ben.
Az SDR-t - különleges lehívási jogok - meghatározott valutakosárból képzik, értékét és kamatát a kosár fő valutáinak súlyozásával számítják ki.
Az új SDR-kibocsátás, amelynek haszonélvezői szintén a szorult finanszírozási helyzetbe került felzárkózó gazdaságok lennének, lényegében világgazdasági szintű kvantitatív pénzügypolitikai enyhítésnek felelne meg, mivel úgy jelenne meg igénybe vehető pótlólagos likviditás, hogy mögötte nem hitel - vagyis már meglévő pénz - áll.
Nemzetgazdasági szinten több jegybank - például a Bank of England - alkalmazza már ezt a likviditásteremtő módszert a recesszió enyhítésére.
Ezt az egyébként inflációveszélyes pénzügypolitikai eszközt - hagyományosabb kifejezéssel lényegében a bankóprést - súlyosan recessziós időszakokban lehet bevetni, főleg olyankor, ha a gazdasági visszaesést deflációs kockázat is kíséri.
Az IMF tartalékainak feltöltése már a G20-országok pénzügyminisztereinek múlt havi nagy-britanniai előkészítő értekezletéről kiadott zárónyilatkozatban is tényként szerepelt.
A valutaalap készleteinek megháromszorozását elsősorban az Egyesült Államok szorgalmazza. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter már az előzetes, miniszteri szintű értekezletre azzal a javaslattal érkezett, hogy emeljék 750 milliárd dollárra az IMF folyósítható készleteit.
Alistair Darling, a vendéglátó Nagy-Britannia pénzügyminisztere csütörtökön közölte, hogy a világkereskedelem újjáélesztését célzó finanszírozás mértékéről is konszenzus van. Darling a G20-tanácskozás szünetében, a BBC-nek nyilatkozva azt mondta: lesz megállapodás egy összesen 250 milliárd dolláros kereskedelemfinanszírozási garanciakeretről.A pénzügyminiszter szerint ez nagy segítség, mivel a világkereskedelem "tudvalevőleg lefulladt".
A nagy londoni elemző házak szerint a globális kereskedelem nemhogy "lefulladt", de az idén egyenesen összeomlik az elmúlt évek növekedési ütemeihez mérve.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző intézete - áprilisra szóló világgazdasági prognózisában azt jósolta, hogy 2009-ben a globális áru- és szolgáltatásforgalom értéke 5,2 százalékkal zuhan a 2006-ban mért 9,1 százalékos, a 2007-ben elért 7,4 százalékos és a 2008-ra becsült 4,9 százalékos bővülés után.