Futureal szétválasztja magát
A jelenleg még Futureal név alatt futó befektetési tevékenységek Finext néven futnak tovább, a Futureal név kizárólagosan az ingatlanszektorhoz kapcsolódik majd. Futó Gábor elmondta: már két éve úgy látták, hogy az ingatlanboom le fog lassulni, ezért 2007-től kezdődően 350 millió EUR (90 milliárd forint) értékben adtak el ingatlanokat, hogy mérsékeljék az ingatlanszektori kitettséget, egyúttal növeljék a tőkebefektetési tevékenységet. A csoportot így szerencsés helyzetben érte a válság, sok likvid tőkével rendelkezett.
A csoport portfoliójában hosszú távon is mintegy kétharmadnyi ingatlanpiaci és mintegy egyharmadnyi tőkepiaci kitettséget kíván fenntartani (a tőkebefektetések aránya most 35-40 százalék). Arra számítanak ugyanis, hogy a következő években kevéssé lesznek új ingatlanbefektetések, a gazdaságban ugyanakkor tőkehiány lesz. A csoportnak jelenleg 280 ezer négyzetméternyi építés alatt lévő ingatlana van.
A Finext csoport alapító tulajdonosai - a Futureal csoporthoz hasonlóan - Futó Gábor és Futó Péter. A váltás keretében létrehozott Finext pénzügyi befektető csoport jelenlegi tagjai a Finext Befektetési Alapkezelő Zrt., amely jelenleg 20 milliárd forint feletti értékben három befektetési alapot - köztük két ingatlanalapot - és egy, jelenleg már 12 milliárd forint tőkéjű globálisan diverzifikált tőkepiaci alapot kezel; a Finext Startup Kockázati Tőke Alapkezelő Zrt. és a hamarosan tőzsdére kerülő Finext Vagyonkezelő Nyrt.
A Finext Startup alapkezelő elsőként, a Jeremie program keretében egy 7 milliárd forint tőkéjű, 10 éves futamidejű kockázati tőkealap indítását tervezi, ehhez a mintegy 2 milliárd forintnyi saját tőkerész rendelkezésre áll - mondta Futó Gábor. Az alap olyan innovációra épülő, nemzetközi piaci jelenlétet megcélzó, fenntartható versenyelőnnyel rendelkező, korai, illetve növekedési szakaszban lévő vállalatokba fektet be, amelyek kompetens, tapasztalt menedzsment csapattal rendelkeznek. Mintegy 10 cég kerül majd a portfolióba, a tervezett befektetési idő 4-6 év. A többségi tulajdonszerzés nem cél - mondta Futó Gábor -, a csoport a tőkebefektetési szerződésbe foglalt jogosítványokon, illetve a vezető testületekbe delegált képviselőin keresztül érvényesíti szándékait.
Futó Gábor szerint a kockázati tőkebefektetésekben az lehet sikeres, aki olyat tud nyújtani, amit más nem. A Finext Startup ezért a portfolióban lévő vállalatokat a tőkebefektetésen túl innovatív eszközökkel és tanácsadással is segíteni kívánja.
A Finext Startup célja, hogy kockázati tőkével, infrastruktúrával (3 milliárd forintos technológiai inkubátorházzal, illetve 7 milliárd forintos élettudományi gyógyító és kutató központtal - Corvin Medical), K+F hálózatokkal, üzleti kapcsolatokkal és menedzsment szolgáltatásokkal segítse a hazai vállalkozásokat a fejlődésben, és eközben kiemelkedő kockázat-korrigált hozamot biztosítson befektetőinek - mondta Futó Gábor.