Francia lépéselőny a pécsi vízmű-vitában
Mindez a gyakorlatban - a francia cég értelmezése szerint - azt jelenti, hogy az éppen egy hónapja a Pécsi Vízmű (PV) Zrt. központját elfoglaló, a vízszolgáltatás átvétele céljából alapított önkormányzati tulajdonú Tettye illetéktelenül használja például a diszpécserközpont számára kifejlesztett szoftvert is. Enélkül pedig nem is működhetne a szolgáltatás Pécsett - szögezte le budapesti sajtótájékoztatóján Csorba Zoltán, a Suez Environnement magyarországi ügyvezetője. A végzés még nem jogerős.
Az épületből kitiltott, a PV Zrt.-ben 48 százalékos kisebbségi részesedéssel bíró Suez által indított birtokháborítási per is folyamatban van, és számos más pert is elindított a társaság magyar és külföldi bíróságokon. Amint azt Fabrice Rossignol, a Suez regionális igazgató hangsúlyozta, a konfliktus tárgyalásos, párbeszéden alapuló rendezésében érdekeltek, ám erre egyelőre nem látnak fogadókészséget a túloldalon.
A PV Zrt. igazgatósága, felügyelő bizottsága és közgyűlése egyaránt olyan fórumnak tekinthető - tette hozzá - amelyek alkalmasak lehetnek a vita elsimítására. Rossignol furcsállotta, hogy a többségi tulajdonos önkormányzat képviselői nem jelentek sem a PV Zrt. október 20.-kai igazgatósági ülésén, sem az egy héttel későbbi közgyűlésén. Ehelyett ugyanabban az időben Páva Zsolt polgármester sajtótájékoztatón ismertette újabb vádjait a vízművet 14 éven át működtető franciák ellen.
Ezek azonban megalapozatlanok - egyértelműsítette Csorba Zoltán, aki a városháza által újabban vitatott fejlesztési-növekedési stratégiát és az ennek végrehajtásához felvett 1,3 milliárd forintos hitel felhasználását szabálytalannak minősítő kifogásokra reagálva dokumentumokat mutatott be, igazolandó, hogy mindez szabályszerűen, az önkormányzat egyhangú támogatásával és folyamatos ellenőrzése mellett történt.
A Suez vezetői most is megerősítették: mindenről hajlandóak tárgyalni, de kikötik: a jogsértőnek tartott állapotot az önkormányzat szüntesse meg, engedje őket vissza a székházukba, hogy folytathassák a vízszolgáltatást. Erre ugyanis nekik van, a Tettyének viszont nincsen engedélye. Kérdésünkre Rossignol elmondta, örömmel vették Bajnai Gordon miniszterelnök javaslatát, aki mediátor bevonásával segítené elő az az egyre kínosabb ügy rendezését, igaz, ebben a túloldalt is érdekeltté kell előbb tenni.