Franchise-hálózattá szervezi át magyar boltjait a Spar: főleg saját üzletvezetői lépnének elő vállalkozóvá. A lánc így idővel megúszhatja a kiskereskedelmi különadót.
Franchise-lánccá alakul a Spar
A közeljövőben több tucat új franchise-partner várható Magyarországon. Így a Spar boltvezetői közül hetvenen jelentkeztek arra, hogy a továbbiakban saját cégük alatt üzemeltetnének egy-egy Spart. Emellett vannak külső jelentkezők, így szám szerint harminc, akik meglévő üzleteiket vinnék át a Spar cégér alá.
A franchise-partnerség feltételeiről Heiszler Gabriella elmondta: jelenleg a kisebb boltokat, a City Sparokat, illetve a Spar szupermarketeket adják üzemeltetésbe, míg a nagy alapterületű hipermarketek az anyacég üzemeltetése alatt maradnának. Ami biztos: nem akarnak nagy hálózatokat, így egy személy legfeljebb öt üzletet vehetne át. Azt, hogy a franchise-partner megkapja-e a bolt tulajdonjogát, esete válogatja. Az viszont biztos, hogy az átvevőnek az egy havi áruforgalom ellenértékével – ez nagyjából 80-100 millió forint - rendelkeznie kell.
A Spar hangsúlyozta: a mostani lépés nincs összefüggésben a nemrégiben bejelentett, illetve már elfogadott kormányzati adókkal. Így az élelmiszerbiztonsági felügyeleti díjjal sem, amely a Sparra igen súlyos, tízmilliárd feletti terhet ró. A Spar már 2012 óta adja ki franchise-ba az üzleteit, illetve külföldön túlnyomórészt franchise-ként működnek.
Ugyanakkor a felügyeleti díj kiszabása a korábbi évek büntetőadóihoz hasonlóan sávos, azaz bizonyos forgalmi szint felett jelentősen nő az adótétel. Így történt a központ nélküli franchise-modellben működő hazai láncok esetében is: a CBA-ra, Coopra és a Realra így elenyésző adóteher esett. A Spar franchise-hálózattá alakulásával idővel a Spar összesített forgalma jelentősen csökken. Így a lánc egészének különadója nagy mértékben csökkenhet.
Az adóról Heiszler Gabriella cégvezető elmondta: a Spart több mint 9 milliárd forintos különadó terheli. Emiatt a cég csökkenti marketingköltéseit, illetve újratárgyalják az ingatlanbérleti szerződéseiket. A különadó miatt az idén nyolc üzlet kinyitása marad el, így 800-zal kevesebb munkahely létesült a Sparnál. Emellett a cég országszerte elnapolta 30 üzlet korszerűsítését és felújítását. Összességében az idénre betervezett 59 millió euró helyett 25 millió eurót fektetnek be nálunk, de a 25 milliót is csak azért, mivel azokról már korábban megállapodtak az itteni partnereikkel.
A vasárnapi nyitvatartás betiltásáról szólva Ervin Schmuck, a Spar elnök-ügyvezetője úgy látja: mivel mindenkinek be kell zárnia, így érdemben nem sérülnek a versenyfeltételek. Ugyanakkor a vásárlók eddig is szerették a vasárnapi nyitvatartást. A hét utolsó napját elsősorban a fiatal és a városi környezetben élő vásárlók részesítették előnyben.