Fosztogatják az őrizetlenül hagyott olajmezőket
Szaúd-Arábia állami olajvállalatának, az Aramconak a vezérigazgatója hétfőn ígérte, hogy fokozzák a kőolajexportot, kompenzálandó a líbiai zavargások miatt kieső piaci kínálatot. Khalid al-Falih nyilatkozatában azonban nem pontosította, hogy mennyivel növelik a mennyiséget - írta az AP.
Líbia napi 1,6 millió hordót termelt ki békeidőben. Ez ugyan a világtermelésnek kevesebb mint két százaléka, ám a fő importáló államokat, így Olaszországot, Franciaországot és Spanyolországot kellemetlenül érinti a télben a váratlan fejlemény.
Mióta a Kadhafi-ellenes megmozdulások elkezdődtek a kitermelés a felére csökkent Líbiában - legalábbis a Nemzetközi Energiaügynökség múlt pénteki adata fényében. Mint a Reuters hétfői összesítésében megállapította, a szállítások viszont gyakorlatilag leálltak. Ebben a kitermelés visszaesése mellett a rossz időjárás is közrejátszik. Négy tankhajó is várakozott hétfőn Líbia földközi tengeri kikötőinél. Azt az utasítást kapták, hogy további értesítésig maradjanak 160 kilométerre a parttól.
A szaharai Hamada-olajmezőn a kitermelés leállt. A keleti lelőhelyeken, így Sarirnál, Nafooránál és Mislánál a normális kapacitás felét hozzák felszínre - közölte hétfőn a líbiai állami olajvállalat egyik illetékese.
Egy európai olajszakértő pedig úgy tájékoztatta a brit hírügynökséget, hogy valójában csak Es Sider kikötője működik, a bejelentés szerint Zuetina is újra megnyílt, de egyelőre nincs jele munkavégzésnek.
Egyelőre zárva tart a felkelők ellenőrzése alatt lévő keleti Brega is, amely Líbia második legnagyobb ilyen olajkikötői komplexuma. Brega a gyűjtőpont, ide érkezik a délkeleti lelőhelyekről a kőolaj és a földgáz, ami aztán exportra kerül. Fathi Eissa főmenedzser az AP hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy a hozzájuk érkező napi kőolaj mennyisége a február 15-e előtti napi 90 ezer hordóról 10 ezerre csökkent.
A spanyol Repsol - amely még a múlt héten felfüggesztette a kitermelést - arra hivatkozik, hogy a külföldiek, így egyiptomi munkások döntő része távozott, a líbiaiak nehezen tudják pótolni a hiányzókat. A brit OPS szolgáltató cég illetékese szerint az olajmezők többsége gazdátlanul, őrzés nélkül maradt. Amire korábban nem volt példa Kadhafi Líbiájában, most fegyveresek cirkálnak, s mindent visznek, ami csak mozdítható.
Egy hete már lezárták a Líbiából a földközi tenger fenekén húzódó 320 kilométer hosszú csővezetéket, amelynek végpontja Szicilia. Az olasz Eni SpA-nak egyelőre nincs híre arról, hogy mikor érkezik újra földgáz.