Forró drót a kihűlőknek
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerda reggel arra kérte Molnár Csaba energiaügyekért felelős minisztert, hogy rendelje el: szabadítsák fel az ország 500 millió köbméternyi stratégiai gázkészletét.
Az intézkedést Molnár Csaba meghozta, azzal együtt, hogy a gázfelhasználás szempontjából az első kategóriába sorolt erőművek után mostantól korlátozni kell a második kategóriába tartozó ipari létesítmények gázfogyasztását is. Ebbe a kategóriába a napi 500-2500 köbmétert fogyasztó üzemek tartoznak.
Minderről Molnár Csaba miniszter számolt be sajtótájékoztatóján, amelyet az E.ON Földgáz Storage Zrt. hajdúszoboszlói telephelyén tartott. A tárcavezető kifejtette: keleti irányból továbbra sem érkezik gáz az országba, Nyugat felől a 6 millió köbméteres kapacitásnak mintegy felét szállították az elmúlt napokban, de a mennyiség folyamatosan csökken. Molnár Csaba szerint bebizonyosodott, hogy 2006-ban a gázpiac szereplői a kormánnyal együtt jó döntést hoztak arról, hogy növelni kell a hazai tárolókapacitást.
Ennek köszönhető – fogalmazott a miniszter –, hogy a lakossági gázfogyasztás nincs veszélyben, a rendelkezésre álló mennyiségnek a tél végéig ki kell tartania. Hozzátette: jó hír, hogy az E.ON Földgáz Storage Zrt. arról állapodott meg a németországi Ruhrgas céggel, hogy a vállalat hamarosan napi plusz 2,5 millió köbméter gázt szállít Magyarországra.
Tudósítónk megkérdezte a minisztertől: a gázfogyasztás korlátozása miatt hány hazai nagyüzemben, gyárban vagy kereskedelmi létesítményben állt le a munka? Molnár Csaba azt válaszolta: erről nincs információja, de az érintett cégek számára létrehoztak egy diszpécser központot, amely a Magyar Energia Hivatal honlapján érhető el. A cégek ezen keresztül tájékozódhatnak a lehetőségeikről. Mint mondta, a korlátozás bevezetése óta a ferihegyi repülőtéren gázfűtés helyett olajfűtésre álltak át.
Arra a kérdésünkre, hogy az Európai Unió brüsszeli energiaügy biztosi hivatalától a magyar kormány kapott-e a helyzet kezelésére ajánlást, kérést vagy utasítást, a miniszter azt válaszolta: a magyar kormány megfeszített diplomáciai munkát folytat a gázkrízis ügyében, s azt a sikert könyvelheti el, hogy az unió külügyminisztereinek csütörtöki, prágai ülésén Göncz Kinga magyar külügyminiszter a napirend főelőadójaként terjesztheti a testület elé az unió közös állásfoglalását.
Az állásfoglalás részleteit firtató kérdésünkre a miniszter nem kívánt válaszolni. Molnár Csaba beszélt arról is: több kelet-európai országban sokkal nehezebb helyzet alakult ki, mint hazánkban, aminek az az oka, hogy a szomszédos országok kisebb tárolókapacitással rendelkeznek. Hozzátette: előfordulhat, hogy a válságos helyzetbe került Szerbiának a magyar raktárkészletekből adnak gázt.
A sajtótájékoztatón részt vett Jászberényi Zoltán, a Földgáz Storage Zrt. vezérigazgatója, a Nemzeti Krízis Bizottság tagja, aki elmondta: a hajdúszoboszlói telephely rendelkezik az ország egyik legnagyobb tárolókapacitásával, s itt található a hazai tárolók közös diszpécserközpontja. Közölte: szerdára virradóan kritikus huszonnégy órát éltek át, mert az ország gázfogyasztásának 97 százalékát innét biztosították.
Éjszaka a munkásaik emberfeletti munkát végeztek azért, hogy a mínusz tíz fokos hidegben ne fagyjanak el és ne károsodjanak a stratégiai vezetékek. Mint mondta, a cégük 3,1 milliárd köbméter kapacitással rendelkezik, amit tovább növel majd a Ruhrgas révén érkező mennyiség. Hozzátette: az elmúlt napokban növelték az egy nap kitárolható gáz mennyiségét is, így a korábbi 51,5 ezer köbméter gáz helyett naponta már 53,5 ezer köbméter gázt tudnak fogyasztásra bocsátani.