Fordulat Amerikában
Robbanásszerűen nő a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban: a világ vezető gazdaságában novemberben 321 ezer meghirdetett állást töltöttek be, ilyen kiugró adatot legutóbb 2012 januárjában mértek. Elemzők ennél csaknem százezerrel alacsonyabb számmal kalkuláltak.
A munkába állók szektoronkénti megoszlása is egészségesnek mondható, a legtöbben, 86 ezren a szolgáltatóiparban helyezkedtek el, míg a feldolgozóipar 28 ezerrel, a kiskereskedelem pedig ötvenezerrel több embernek ad munkát. A válság óta a legalacsonyabb szintjén, 5,8 százalékon stabilizálódott a munkanélküliség. Az üres kiskereskedelmi állások betöltése fontos jelzés, arra utal, hogy az amerikai gazdasági növekedésből rendszerint 70 százalékos részesedést magára vállaló belső fogyasztással nem lesz gond.
Annál is inkább, mert a bérek is meglódultak: egy év alatt 2,1 százalékkal nőtt az átlagos órabér, igaz, rengetegen vannak, akiknek a 24,66 dollárnál sokkal kevesebb jut. Köztük vannak a gyorséttermi dolgozók, kereskedelmi eladók, egészségügyi dolgozók, takarítók és benzinkutasok milliói, akik csütörtök óta folyamatosan tüntetnek a 15 dolláros minimálbér bevezetéséért.
A McDonald’s éttermek üzemeltetői többnyire ellenállnak: ők a dolgozó képzettsége és az ellátott feladatkör mellett a versenytársaiktól teszik függővé a bérpolitikájukat, ügyelve, hogy az a helyi jogszabályok betartásával történjen. Ebbe sok helyütt belefér a 8-9 dolláros munkabér is. Néhány szövetségi államban sikerült béremelést elérniük a demonstrálóknak, de az átszámítva 3700 forintos garantált órabér nem általánosan elterjedt az országban.
Sőt: Illinois államban a törvényhozók most határozták el, hogy 2019-ig fokozatosan 11 dollárra emelik a minimálbért, de a tiltakozások nyomán átértékelik a tervet, hiszen ha csigalassúsággal haladnak a bérrendezéssel, azzal csak a társadalom polarizálódását segítik elő. Minnesotában rosszabb a helyzet, ott az idén nyolc dollárra emelték a kötelezően kifizetendő órabért, ez a Fight for Fifteen mozgalom által követeltnek alig több mint a fele.
Chicagóban nemrég jogszabályban rögzítették a 13 dolláros minimálbért. San Francisco és Seattle lándzsát tört a 15 dollár mellett, de ott sem azonnal vezetik be a magasabb bérezést.