Folytatódott a bankbetéti kamatok csökkenése

Most sem hagyta érintetlenül a bankbetéti kamatokat az, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) november 28-án újból, egymás után negyedszer csökkentette a jegybanki alapkamatot: a 13 országos lefedettséggel rendelkező bank mindegyike megvágta legalább egy lekötési ajánlatának kamatát az elmúlt napokban – derül ki a Bankmonitor.hu legfrissebb elemzéséből.

A csökkentési hullám formálhatja a lakosság betétlekötési szokásait is, hiszen csökkenő kamatkörnyezetben előnyösebbek lehetnek a hosszú távú lekötések. A legjobb feltételek teljesítéséhez kötött forintalapú betéti lehetőség egy évre 7,61 százalékos kamatot kínál, a mindenki számára feltételmentesen elérhető legmagasabb kamatszint 7,5 százalék az országos fiókhálózattal rendelkező bankok között. A reálkamatok tekintetében Magyarország továbbra is az európai élmezőnyben van, a Bankmonitor.hu szerint mindössze Bulgária és Lengyelország nyújt magasabb szintet.

Az MNB változása egyébként a korábbiakhoz hasonlóan 25 bázispontos csökkenést hozott az irányadó rátában, ami átlagosan ugyanilyen mértékű csökkenést eredményezett a bankbetéti kamatoknál. Érdekesség, hogy az általános betéti kamatszint csökkenése ellenére sok kiemelkedő kamatajánlat mértéke nem esett vissza. Ennek oka abban keresendő, hogy a legmagasabb bankbetéti ajánlatok legtöbbször új ügyfelek megszerzésére irányulnak, így ezek a kamatok nem feltétlenül követik le az irányadó ráta változását - magyarázza Bonda Balázs, a Bankmonitor.hu elemzője.

A bankbetéti kamatok változásai jellemzően a hatálybalépést követően, illetve a hónapforduló beálltával léptek életbe. Érdemes hozzátenni: a jegybanki alapkamat közvetetten és közvetlenül is befolyásolja a betéti kamatokat. Egyrészről több bankbetét kamata a jegybanki irányadó rátához kötött, így annak változásait „automatikusan” követi. A közvetett hatást az általános kamatcsökkentésen keresztül lehet érzékelni, amely szorosan követte eddig mind a négy kamatdöntő ülést.

A magyar kamatkörnyezet mindezen változások ellenére továbbra is magasnak számít a nyugat-európai kamatokkal szemben, az utóbbi három hónap alatt azonban valóban jelentős esést lehetett megfigyelni a reálkamatértékekben – véli Bonda Balázs. Az MNB összesen 100 bázispontos alapkamat-csökkentése mellett ebben a másik fontos tényező az inflációs előrejelzések negatív irányú változása volt. Jelenleg a becslés szerint 5,1 százalékos inflációra számíthatunk a következő egy évben. A reálkamatok így számszerűsítve megfeleződtek a szeptemberi értékekhez mérten a legjobb betéti ajánlatot tekintve egy évre és ötszázezer forintra, hiszen míg szeptember elején 5,64 százalékos reálkamatra számíthattunk, jelenleg ugyanez az ajánlat 2,39 százalék.

A legjobb bankbetéti kamatok

A Bankmonitor.hu friss összesítése szerint az egyéves forint lekötések közt az aktív bankkapcsolatot feltételül szabó Erste Bank Tartós forint aktív betétje vezeti a listát 7,61 százalékos kamattal. A forintbetétek közt a legmagasabb feltétel nélkül elérhető betét az Volksbank 1 Éves Tartós Lekötött betétje, ez 7,5 százalékot ígér egyéves lekötésre. Az előbbi feltételes betétre a reálkamat az MNB inflációs becslése alapján 2,39 százalék, míg az utóbbi feltétel nélküli betétekre 2,28 százalék.

Az euróban denominált bankbetétek közt a legmagasabb kamatot szintén az Erste Bank kínálja 4,31 százalékos ajánlatával. Előbbi betét feltételekhez köti a magas kamatot; a legmagasabb feltétel nélküli eurólekötést a Sopron Bank kínálja Flexi-Plusz Euró betétjével, ez a betét 3,84 százalékot fizet. Az euróban realizálható reálhozam-feltételek teljesítése mellett 2,47 százalék, míg a feltételmentes lekötésnél 2 százalék.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.