Foglalkoztatási gondok gyötrik Kínát

A következő öt évben nemhogy a tíz-, sokkal inkább a hatszázalékos bővülés irányába tolódik el a kínai gazdaság – amennyiben nem lépnek közbe sürgősen a döntéshozók, és nem orvosolják a növekvő munkanélküliség miatt fellépő gondokat.

A fő kérdés az, hogy a gazdaság mennyire lesz képes felszívni a mnkaerőpiacra milliószám tóduló új generációkat. Ven Csia-pao korábbi miniszterelnök 2010-ben még évi 8 százalékosra tette azt a növekedési tempót, amivel kezelni lehet a foglalkoztatási gondokat, ehhez képest ma már 7 százalékról beszélnek a kínai hivatalosságok, sőt Lou Ji-vei pénzügyminiszter a múlt héten már 6,5 százalékos szintről elmélkedett.

Mindez attól függ, hogy a GDP-t jobban megdobó termelést vagy a kevésbé értékteremtő szolgáltatásokat helyezik előtérbe Kínában. A termelő szférában évi tízmillió új munkahely megteremtése a 8 százalékos gazdasági növekedés fenntartásához vezet, míg ha ugyanennyien a szolgáltatóiparban helyezkednének el, azzal öt százalékra csökkene a gazdasági növekedés éves üteme – legalábbis papíron, a steril modellszámítások alapján.

A Kommunista Párt a növekedés helyett a foglalkoztatási mutatókat figyeli inkább, mert a társadalmi feszültségek kezelése fontosabb számára, mint a növekedés minden eszközzel történő támogatása. Az utóbbi öt év átlagában 9,3 százalékosra rúgó növekedési tempóból alább lehet adni, különösen a vészes önkormányzati eladósodottságot és a környezet állapotának rohamos romlását tapasztalva.

Az idén 7,3 százalékos növekedés kell ahhoz, hogy a munkaerőpiacra újonnan lépők foglalkoztatása biztosított legyen, ez a mutató 2018-ra 6,4 százalékra csökken a Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint. A munkaerőpiac azonban jelenleg még egészségesebb képet mutat, az idei első félévben 7,3 millió új munkahelyet jelentettek a városokból, míg tavaly a hasonló adat csupán 6,9 milliós volt.

Az ENSZ becslései szerint a 15–59 éves munkaképes korosztály a 2010-es 944 millióról 929 millióra csökken, a teljes lakosság körében azonban jóval nagyobb, 69,4-ről 64,8 százalékra esik az arány, azaz kevesebb dolgozó embernek kell több időst és gyermeket eltartania. Erre a problémára pedig Pekingnek idejében megoldást kell találnia.

Egyelőre azonban a tüneti kezeléssel vannak elfoglalva a kínai vezetők, s ehhez a kedvező statisztikai adatok is a kezükre játszanak. A gazdaság kezd stabilizálódni az előző két negyedév lassulása után, s az idei növekedés elérheti a megcélzott 7,5 százalékos szintet – jelentette be hétfőn a Nemzeti Statisztikai Hivatal szóvivője.

Ebben az ipar teljesítményjavulásáé a döntő szerep, a múlt hónapban a szektor júniushoz képest 0,8 százalékkal tudta növelni kibocsátását, és a termelés szintje így 9,7 százalékkal haladta meg a tavaly júliusban mértet. A kínai vezetés azonban tudtában van helyzet komolyságával, és kezeli a problémákat – hangzott a megnyugtató nyilatkozat Seng Lai-jun részéről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.