Fitch: Brüsszel számára nagyszerű hír az Északi Áramlat finn és svéd jóváhagyása
Az Északi Áramlat Oroszországból szállít majd gázt Németországba 1223 kilométeres nyomvonalon az Északi-tenger alatt. A beruházás kivitelezője az orosz Gazprom vezetésével a német BASF-Wintershall és az E.ON Ruhrgas AG. A 7,4 milliárd eurós költségvetéssel tervezett vezetéképítés 2010-ben kezdődik.
A legnagyobb európai hitelminősítő elemzése szerint a Gazprom földgázipari csoport -, amely 51 százalékos részesedéssel érdekelt a programban - azzal számol, hogy az ikervezeték évente 55 milliárd köbméter orosz földgázt szállít Németországba. Ez hozzávetőleg a 40 százaléka annak a mennyiségnek, amelyet Oroszország jelenleg Ukrajnán keresztül juttat az EU tagországaiba - áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint azonban Oroszországnak és Ukrajnának "több kérdésben is történelmi gyökerű nézeteltérései vannak", és ez már korábban is az európai gázszállítások fennakadásához vezetett. Ezt a kockázatot csökkenti az Északi Áramlat áthaladáshoz adott svéd és finn hozzájárulás.
A Fitch Ratings felidézi, hogy a skandináv országok éveken keresztül környezetvédelmi aggodalmakat hangoztattak az Északi Áramlat építésének hallatán. A hitelminősítő szerint azonban a svéd és a finn jóváhagyás azt jelenti, hogy sikerült elhárítani a beruházás útjából egy komoly potenciális jogi akadályt.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) készülő új globális energiapiaci előrejelzése szerint ugyanakkor árcsökkentő hatású földgázellátási bőség kialakulása várható hosszabb távon a világgazdaságban, és emiatt is lazulhat Európa energiafüggése az orosz szállításoktól.
A várhatóan kedden megjelenő prognózis szerint, amelynek tervezetéből a Financial Times már a múlt héten részleteket közölt, a globális földgázpiac a korábbi, feszes keresleti-kínálati helyzet jellemezte eladói piacból máris vásárlói piaccá alakult át, amelyet a kereslet gyengülése és az ezzel egy időben belépő új ellátási források jellemeznek.
A londoni gazdasági napilap birtokába jutott IEA-jelentéstervezet szerint az ügynökség azzal számol, hogy ebben a helyzetben 2015-re legalább 250 milliárd köbméterre nő a földgázvezeték-rendszerek és a cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas kikötői terminálok többletkapacitása az éves fogyasztáshoz képest. Ez több mint a négyszerese lenne a 2007-ben mért kapacitási tartaléknak.
A Financial Times szerint a várható túlkínálat igen kedvezőtlen fejlemény lenne az orosz Gazprom számára, mivel kikezdené a cég által a fogyasztó és a tranzit országok felett gyakorolt "hatalmat".