Fideszt cáfoló MFB-nyilatkozat
Az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) - melynek a Fidesz a jövőben kiemelt szerepet szán - közleményben tiltakozik a bankot ért fideszes vádak ellen.
Kommunikációs igazgatóság-aláírással, illetve az MFB vezetésére hivatkozással a Fellegi Tamás fejlesztési tárcájához tartozó hitelintézet fontosnak tartja rögzíteni: miattuk nem lesz nagyobb a tervezettnél az idei államháztartási hiány.
Varga Mihály konkrét megnevezése nélkül, de nyilvánvalóan utalva a miniszterelnökségi államtitkár illetve tényfeltáró bizottsági elnök hétvégi szavaira, leszögezik: az év eleje óta a médiában időnként tényként, időnként lehetséges veszélyként felmerül egy „100 milliárdos MFB veszteség", mint nem tervezett költségvetési hiány. Ezzel szemben a valóság az - írják -, hogy az MFB hitelezési tevékenysége megbízható. (Ők a prudens szót használják.)
Egy független auditor és a pénzügyi felügyelet vizsgálata is megerősíti, hogy az MFB hitelkihelyezési tevékenységében az elvárható "prudens" banki tevékenységnél nagyobb kockázatok nincsenek, és elegendőek a tartalékaik.
Magyarázatuk szerint ekkora "veszteség" csak akkor merülhetne fel a kisvállalkozóknak nyújtott hiteleik kapcsán, ha az euró forintárfolyama tartósan 300 fölé kerülne. De úgy vélik, nemzetközi szakértők már a 280 feletti sávot is túlzottnak tartják. Ráadásul a bank fő feladata épp ilyen hitelek nyújtása, EU-engedély mellett.
Az MFB 2003-tól a tevékenységének, feladatainak folyamatos átalakítása mellett minden évben nyereséges volt, folyamatosan nőtt a biztonságos működés alapját jelentő sajáttőke-állománya - szögezik le. Tavaly, a válság ellenére 2,5 milliárdos eredményt ért el, amit - illetve a tartalékokból további 9,5 milliárdot - befizetett az állami költségvetésbe.
Úgy vélik, elvileg is csak akkor jelentkezne "a médiában előforduló" 100 milliárdos veszteség, ha rendkívül gyenge forint mellett a bank megszűnne vagy bevezetnénk az eurót.
Egy szép állami mondat
"Az állami árfolyamgarancia biztosítása viszont a nem euróval rendelkező gazdaságokban a fejlesztéspolitika által preferált fejlesztési céloknak az Európai Unió versenypolitikájával összeegyeztethető módon történő kedvezményes hitelekkel való finanszírozásának szinte egyetlen, de legalábbis meghatározó formája, amit a 2001-ben elfogadott és azóta többször módosított MFB-re vonatkozó törvény is meghatároz" - fogalmaz az MFB.