Fidesz-közeli offshore cégek ellen az Együtt 2014
Feháborítónak nevezte Juhász Péter, az Együtt 2014 társelnöke, hogy Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető hathatós közreműködésével nevenincs, részben offshore státusú cégek vehetnek részt az államkötvényjegyzésért cserébe magyar letelepedési engedélyt igénylő külföldiek ügyintézésében. Sajtótájékoztatóját a kijelölt cégek közül az egyetlen magyar bejegyzésű cég, az Arton Capital állítólagos székhelyének helyt adó fővárosi bérház előtt tartotta. (Az említett cégek a náluk befizetett minimum 250 ezer euróból letelepedési állampapírt vásárolnak, a pénzért gyorsított ütemben kiadott tartozkodási engedély, és ha mindent rendben találnak, akkor a letelepedési engedély jár, amit a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal ad ki.)
Emlékeztetett: a Fidesz-többségű parlament által megbízott - többek között máltai, ciprusi, kajmán-szigeteki bejegyzésű - cégek minden letelepedni szándékozó külföldi állampolgár után 20 millió forintot kapnak. Szerinte ugyanakkor ezt a feladatot az állam is végezhetné, ebben az esetben a bevétel az államhoz folyna be, és nem olyan társaságokhoz, amelyek többsége még az ezután fizetendő, jellemzően igen kevés adót sem a magyar államkasszába fizeti. Számára ez azt bizonyítja, hogy a Fidesz az államosításokkal, illetve a potenciális állami bevételek hozzájuk közel álló cégekhez csoportosításával saját klientúráját építi.
A társelnök nem lelte az Arton Capital nyomát sem a székhelyként megjelölt, amúgy meglehetősen lelakott belvárosi bérház homlokzatára kihelyezett táblákon, sem a kaputelefonon. Kutatásaik szerint az Arton Capital ügyvezetője cipőkereskedelemmel foglalkozik.
Hozzáfűzte: egy másik, történetesen a Kajmán-szigeteken bejegyzett társaság egyik tulajdonosa - legalábbis Rogán Antal bevallása szerint - az a Boros Attila, aki ismereteik alapján 2001 és 2004 között vezérigazgatóként irányította a Hajdú-Bétet. A Fidesz a szintén az Együtt 2014 színeiben induló Bajnai Gordon ellen indított lejárató kampányának központi témája pont a Hajdú-Bét ezen, felszámoláshoz vezető időszaka. Ám a Fidesz ezért csak a Hajdú-Bét tulajdonosát, a Wallist akkor irányító Bajnai Gordont támadja, a cég tényleges vezetését végző Boros Attilát nem. Juhász Péter szerint tehát a Fidesz szemében bizonyára léteznek "jó" és "rossz" hajdú-bétesek: előbbiek számára a párt ilyen megbízásokat játszik ki - fogalmazott.
Aki mond egy tulajdonost, már nem offshore
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága a bevándorlási program kapcsán csak olyan cégeket hagy jóvá, amelyek feltárják valódi tulajdonosaikat, tehát nem tekinthetők offshore státusúaknak - közölte reakciójában Koszorús László fideszes országgyűlési képviselő. A jóváhagyott cégek emellett igazolták képviselőik személyét és azt is, hogy léteznek, többen sajtótájékoztatót is tartottak - tette hozzá. Az egyik cég fő tulajdonosa a több milliárd dollár forgalmú, a BorsodChemet is tulajdonló kínai Wanhua vezetője, Simon Mu. Az Arton Capital aktívan dolgozott korábban a bolgár és a kanadai programban is - emelte ki a Fidesz képviselője. ((Ez az a cég tehát, amelyet az Együtt 2014 székhelyén nem lelt fel.) Ezek a cégek dollármilliókat hoznak be az országba, ellentétben Juhász Péter "főnökével", Bajnai Gordonnal, aki családjával együtt hatalmas pénzösszegeket vitt ki Magyarországról Ausztriába - szögezik le, a politikustól azt kérve, inkább "saját főnökét" kérdezze.
Adószakértők szerint önmagában az, hogy egy cég nyilatkozik tulajdonosairól, nem módosít sem cégjogi státusán, sem adott esetben nemzetközi adóelkerülésre lehetőséget nyújtó helyzetén.