Felsrófolta az alapkamatot az MNB

A papírformának és az elemzői várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal megemelte az irányadó kamatot mai ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, amely utoljára idén januárban látta indokoltnak a változtatást. Akkor még a régi összetételű tanács 25 bázisponttal emelte az alapkamatot.

A 6,00-ról 50 bázisponttal megemelt új, 6,50 százalékos kamattal az elemzők szerint a jegybank üzent a piacnak, hogy közelről figyeli az eseményeket, és ha úgy látja, monetáris eszközökkel indul a forint védelmére. A kamatdöntés indoklását három órakor kezdődő sajtótájékoztatóján teszi közzé Simor András jegybankelnök.

Az elemzők abban az egyben voltak teljesen biztosak, hogy a monetáris tanács a közelmúlt gazdasági-pénzügyi eseményeit elemezve – az államadósság Moody's általi leminősítése, 317,85 forintos új történelmi eurórekord és az országkockázati felár csúcsdöntése 644 bázisponton – nem is dönthet másként, minthogy srófol egyet a kamatszinten.

Az esetleges 25 bázispontos emelést a szakértők erőtlennek minősítették, míg a 75 bázispontos lehetőséget többen úgy értékelték, hogy azzal túllőnének a célon. Úgy vélték, ezzel a jegybank feleslegesen szűkítené a monetáris politika jövőbeni mozgásterét.

A döntésről szóló közlemény alapján 2011. november 30-i hatállyal a kéthetes futamidejű MNB-kötvény kamatlába 6,50 százalék, az O/N jegybanki betét – a kéthetes MNB-kötvényre fizetett kamat mínusz 1 százalékpontja mellett – 5,50 százalék, az O/N fedezett hitel – a kéthetes MNB-kötvényre fizetett kamat + 1 százalékpontja mellett – 7,50 százalék.

A jegybanki alapkamat mértéke 6,50 százalék. A kötelező tartalékok után fizetett kamat mértéke 6,50 százalék. Az alultartalékolás esetén alkalmazott büntető kamat mértéke 6,50 százalék.

forint, dollár, illusztráció, pénz An illustration picture shows Hungarian Forint and U.S. Dollar banknotes in OTP bank in Budapest, November 23, 2011. REUTERS/Laszlo Balogh (HUNGARY - Tags: BUSINESS)

Az irányadó kamatráta 6,50 százalékra emelésével egy január óta tartó trend ért véget: legutoljára akkor masszírozta meg a kamatot a monetáris tanács – vélekedett gyors értékelésében az Equilor.

A grémium összetétele egyébként még más volt januárban, mivel négy tag mandátuma járt le idén év elején – jegyzi meg a pénzügyi befektetési társaság. Az azóta eltelt időszak véleményük szerint arra mutatott rá, hogy az új tagok továbbra is rendkívül óvatosak a kommunikációval és a monetáris politikával kapcsolatban. Az utóbbi hónapokban kamatemelési szándékot lényegében csak a „régi” tagok részéről láttunk.

A jegybank valamelyest lemaradt a piaci mozgásokhoz képest, mivel az 50 bázispontos kamatemelés csupán megfelelt a várakozásoknak – értékelik a lépést. Érdemi horgonyzó szerepe egy ilyen döntésnek egyelőre nincs, de persze jelzi, hogy az MNB a helyzet magaslatán áll – fogalmaznak.

Úgy vélik, a piaci szereplőket sokkal inkább a döntés háttere, a szavazatok megoszlása és a kilátások érdeklik. Főként annak fényében, hogy a nemzetgazdasági tárca két új alelnök személyére tett javaslatot. Ezzel tovább növekedne a kormány befolyása a tanácson belül.

Miután az ország hitelképességének megítélése a Moody's nevű hitelminősítőnél a bóvli kategóriába került, fokozódtak a kamatemelési várakozások. A forint gyengülésnek indult, és az állampapírpiacon is az eladók vették át a stafétát. Mindeddig a jegybank verbális intervencióval és esetlegesen piaci forintvételekkel menedzselte az EUR/HUF-árfolyamot, bár ez utóbbiról nagyon nehéz pontos információt szerezni. A jegybanknak sem érdeke, hogy ezzel kapcsolatban információt csepegtessen.

Ha ugyanis az MNB előre megmondaná a forintvételek időpontját, mértékét, beavatkozási szabályrendszerét, azzal keringőre hívná a piaci szereplőket, és ebben a táncban bizony a jegybank lábán taposnának folyamatosan – fogalmaz az Equilor elemzője.

A hazai inflációs pályával kapcsolatban a legfontosabb, hogy Magyarország sem tudja kivonni magát a nemzetközi trendekből, ahol most egyértelműen a fogyasztói árak gyors emelkedésének lehetünk tanúi. Mint más ország esetében, nálunk is a döntő kérdés, hogy egy átmeneti lefolyású áremelkedéssel van-e dolgunk, vagy a volatilis élelmiszer- és energiaárak megugrásának átgyűrűző hatása lesz.

Erről egyelőre a világ nagyobb jegybankjai sem jutottak dűlőre. Általában azt tapasztaljuk, hogy Európában inkább tartanak a másodlagos árhatástól, míg az Egyesült Államokban átmeneti hatással számolnak – vélik.

Ráadásul nálunk a 2012 elejétől emelkedő ÁFA és egyéb tényezők is az infláció felpörgését valószínűsítik. Nem véletlen, hogy a jegybank 4,9 százalékra emelte a jövő évre vonatkozó várakozását. Tekintettel azonban az egyszeri hatások túlsúlyára, vélhetően kisebb mértékben esik latba ez a momentum a kamatdöntéseknél.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Tekintettel arra, hogy a döntés megfelelt a piaci várakozásnak, a kezdeti lelkesedés az EUR/HUF vonatkozásában lohadhat. A részvénypiacon és kötvénypiacon már erre rendezkedett be a szereplők többsége, itt érdemi változást csak akkor érzünk, ha a jelenlegi piaci várakozáshoz képest markáns eltérést jelez majd a mai sajtótájékoztató.

A piaci szereplők 2-3 hónapos horizonton 100-125 bázispont kamatemeléssel kalkulálnak. Amennyiben felfelé módosulnak a várakozások, az a forint kapcsán erősödést hozna. Viszont a kötvény- és részvénypiacot kellemetlenül érintené.

A kamatemelési várakozások csökkenése csinosabbá tenné a részvényeket és a kötvényeket. Ugyanakkor a forint kapcsán esetleg újabb gyengülési hullám alakulhatna ki abból fakadóan, hogy a piaci szereplők az MNB esetleg vártnál kisebb tűzerejére rendezkedhetnek be.

A következő kamatdöntés december 20-án, kedden lesz – hívja fel végül a figyelmet az elemző cég.

Egyhangú döntés volt

Simor András jegybankelnök a tanácsülést követő tájékoztatón elmondta, hogy számos kamatváltoztatási verziót tárgyaltak meg, de szavazásra csupán egyetlen, 50 bázispontos emelési javaslatot tettek fel, s azt egyhangúlag fogadták el. Simor mindamellett hangsúlyozta, hogy a magyar országkockázat és az inflációs kilátások rosszabbra fordulása esetén a jegybank kész az újabb kamatemelésekre.

Az inflációra – a már korábban megismert tényezők: az üzemanyagárak, nyersanyagárak emelkedésének begyűrűző hatása, áfa- és jövedékiadó-emelés, laza munkaerő-piaci helyzet – mellett új tényezőként a forint jelentős gyengülése helyez nyomást, s ez veszélyezteti a 3 százalékos inflációs cél elérését is – vélte a jegybankelnök.

A gazdasági növekedést is lefelé ható kockázatok sújtják, a GDP bővülése az előrejelzési horizonton mindvégig elmarad a lehetőségektől – jelezte Simor András. Ebben nagy szerepe van a lakossági fogyasztás stagnálásának, az emberek a végtörlesztés miatt kiköltekeztek, a bizonytalan jövőbeni jövedelmi helyzet és a növekvő törlesztőrészletek miatt visszafogták költekezésüket.

Az IMF-fel való tárgyalásokon a lehető legkedvezőbb feltételeket kell elérni, de erről többet Simor nem volt hajlandó mondani. Annyit azért megjegyzett, hogy nem az összeg nagysága számít, hanem az, hogy a megállapodásban foglaltakat hitelesnek tartsa a piac. Emlékeztetett ara, hogy a 2008 őszén megítélt 20 milliárd eurós IMF-EU hitelkeretet is csak fél évig kellett igénybe venni, utána a bizalom visszatértével az ország ismét a piacról tudta magát finanszírozni. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.