Félreértett adatok miatt büntetik a befektetők Kelet-Európát

Jócskán felnagyítják a kelet-közép-európai régió eladósodottságával kapcsolatos tényeket a Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank for International Settlements, BIS) 2009 januárjában közzétett adatai, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy a régiótól elfordultak a pénzügyi befektetők - állítják az Erste Group bécsi elemzői. a bank MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

"A BIS által nyilvánosságra hozott adatok alapos elemzése után úgy találtuk, hogy Kelet-Közép-Európa eladósodottsági foka és a  külföldi forrásoktól való függése valójában elhanyagolható  Nyugat-Európáéhoz viszonyítva" - szögezik le az elemzők a banknak az  MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

Magyarországról szólva például kifejtik, hogy a 73 százalékos  GDP-arányos bruttó államadósság - noha a régióban a legmagasabb -  nemzetközi összehasonlításban nem kiemelkedő, elmarad például az  euróövezeti országok átlagától. Ukrajna a maga 20 százalékos  mutatójával, vagy a tíz százalékot alig meghaladó lett adósság pedig  a legalacsonyabbak között van Európában.

A BIS 2008. szeptember végére vonatkozó adatai szerint  Kelet-Európa összesen 1.700 milliárd dollár külföldi  adósságállománnyal rendelkezik, és 2009-ben 400 milliárd dollárt  kell vagy visszafizetnie, vagy megújítania. Az 1.700 milliárd  dolláros számadattal kapcsolatban az Erste elemzőinek az a  legkomolyabb fenntartása, hogy az a külföldtől felvett hitelek  mellett tartalmazza a külföldi bankok helyi leányai által a helyi  piacon folyósított és általuk finanszírozott hiteleket is. Mivel a  régió bankrendszereiben a külföldi bankok leányvállalatai  meghatározó súllyal bírnak, az így nyert adósságmutató erősen  felnagyítja a valóságot - állítják.

Az osztrák bank elemzői rámutatnak, hogy több nyugat-európai  ország egymaga nagyobb külföldi adósságállománnyal bír, mint az  Ukrajnát, Törökországot és Oroszországot is magában foglaló húsz  kelet-európai állam összesen. Egyik-másik közepes méretű  nyugat-európai államnak pedig 2009-ben még az összes kelet-európai  adósságszolgálatnál is nagyobb összeget kell törlesztenie vagy  megújítania, Belgiumnak például 375 milliárd, Írországnak 477  milliárd, Hollandiának pedig 550 milliárd dollárt - emlékeztetnek.

Az Erste Group elemzői azt javasolják, hogy a bruttó külső  adósság helyett inkább a nettó külső adósságot (a külföld felé  fennálló tartozások összege, csökkentve a külföld felé nyújtott  hitelek összegével) kellene viszonyítási alapnak venni a  finanszírozási kérdések elemzésénél.A BIS a nemzetközi monetáris és pénzügyi együttműködést  előmozdítani hivatott nemzetközi szervezet, "a központi bankok  bankja". 1930-ban alapították, ezzel a világ legrégibb nemzetközi  pénzügyi intézménye.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.