Felpörögnek az energiatámogatások
A Kölcsey Konferenciaközpontban megtartott háromnapos rendezvényen bemutatkozhattak azok a projektek is, amelyek a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázati kiírásai keretében támogatást kaptak.
A KEOP megújuló energiaforrás-felhasználás és energiahatéknyság növelését célzó energetikai pályázataira az idén és a következő évben 34 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre. Újdonság a 2008. évi pályázati kiírásokhoz képest, hogy megszűnt a nagyvállalati korlátozás, emelkedtek támogatás-intenzitások és egyszerűsítették a pályázati rendszert.
A debreceni konferencián az energetikai pályázatokat kezelő Energia Központ bemutatóján arra hívták fel a figyelmet, hogy a sikeres, támogatható pályázatok elkészítéséhez a pályázóknak nagy gondot kell fordítaniuk a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, a projekt műszaki-pénzügyi tartalmának kimunkálására és a változáselemzésre.
Az Energia Központ honlapján (www.energiakozpont.hu) is elérhető, augusztusban megjelent egyszerűsített, gyors elbírálású KEOP-4.2.0/A pályázati kiírás célja a helyi energiaigényt megújuló energiaforrásokkal kielégítő eszközök beszerzésének támogatása. A pályázat keretében napkollektoros rendszerek, szilárd biomassza-tüzelő berendezések (pellet-, apríték és darabos fakazánok), illetve különféle hőszivattyús rendszerek beszerzéséhez és kiépítéséhez lehet finanszírozást nyerni projektenként maximum 50 millió forint elnyerhető támogatás erejéig.
A pályázó a fűtési energia-, a melegvízigény kielégítésére vagy a gazdasági-termelési folyamat közvetlen hőigényének biztosítására kérheti a támogatást.
A pályázati kiírás kedvezményezetti köre a vállalkozások, nonprofit szervezetek, költségvetési szervek és intézményeik. Az energetikai beruházásoknak erre a szegmensére 2009-2010-ben 6 milliárd forint áll rendelkezésre.
A sikeres pályázatok köre egyre bővül. A KEOP forrásai segítségével korszerűsítik többek között az alcsútdobozi Hársfalevél Idősek Otthona melegvízellátó rendszerét, Tiszaújvárosban óránként 4 tonna kapacitású pellet gyártóművet létesítenek, a Pannonhalmi Főapátság biomassza fűtőművel korszerűsíti hőellátását, Zalaegerszegen pedig a közvilágítási rendszert újítják meg a szakszerűen elkészített pályázat segítségével.