Félmilliárdos többlet a külkereskedelmi mérlegben
Januárban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 6,1, a behozatalé 3,6 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 482 millió eurót tett ki, ami 209 millió euróval (63 milliárd forinttal) haladta meg a 2013. januári szintet. Előzetesen ennél húszmillióval kevesebbet publikált a Központi Statisztikai Hivatal.
A 2014. januári forgalom forintban mért árszínvonala exportban 0,3 százalékkal emelkedett, míg importban 0,4 százalékkal csökkent az előző év januárjához képest. A cserearány 0,7 százalékkal javult. A forint az euróhoz viszonyítva közel 3,0, míg az dollárhoz képest mintegy 0,5 százalékkal értékelődött le.
A forgalom közel felét kitevő gépek és szállítóeszközök volumene exportban 5,6, importban 7,6 százalékkal nőtt 2013 januárjához hasonlítva. A forgalom alakulását továbbra is a közúti jármű, valamint a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék árucsoportok kereskedelme határozta meg.
A közúti jármű exportvolumene több mint felével, a behozatalé mintegy harmadával emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest. A behozal növekedésében az alkatrészek, míg a kivitelben a gépjárművek voltak a meghatározó termékcsoportok. Átlag feletti mértékben nőtt a villamosgép, villamos készülék és műszer (integrált áramkörök), továbbá az energiafejlesztő gép és berendezés (motoralkatrészek) behozatala.
Ellentétes irányú folyamatok jellemezték ugyanakkor a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelmét mindkét irányban; főként a mobiltelefonok és alkatrészei forgalmával összefüggésben regisztráltunk drasztikus visszaesést. A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 5,6, illetve 10 százalékkal emelkedett. Több mint tizedével bővült a jelentős súlyt képviselő gyógyszer, gyógyszerészeti termék behozatala, a fémtermék és a szakmai, tudományos ellenőrző műszer kivitele, ezenkívül az illóolaj, illat- és tisztítószer mindkét irányú forgalma.
Az árufőcsoport behozatalában az új, míg a kivitelben a régi EU-tagállamokkal folytatott kereskedelemben volt átlagon felüli a volumennövekedés. Az energiahordozók importvolumene 22 százalékkal volt kevesebb, mint 2013. januárban. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene csaknem harmadával maradt az egy évvel ezelőtti szint alatt, melynek oka a tavaly erre a hónapra eső – technikai okokból bekövetkezett – kiugró beszerzés. A természetes és mesterséges gáz importvolumene több mint tizedével csökkent.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 15, az importé 7,9 százalékkal nőtt 2013. januárhoz képest. Az export húzóerejét a gabona- és gabonakészítmény-kiszállítások adták: a kukorica – mint fő volumenhordozó – kivitele forintértéket tekintve mintegy másfélszeresére nőtt, az ugyancsak jelentős búzáé mintegy harmadával bővült az alacsony bázisszinthez viszonyítva. A csekélyebb részarányú behozatalban is jelentős növekedést mértünk, főként a kukorica vetőmag kereskedelmének köszönhetően. 2014. januárban az export 80, az import 74 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. A kivitel volumene 7,2, a behozatalé 14 százalékkal volt több, mint 2013 azonos időszakában, az egyenleg 236 millió euróval (62 milliárd forinttal) csökkent.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel 2,0 százalékkal nőtt, a behozatal 17 százalékkal esett vissza 2013. januárhoz képest. Az importcsökkenést elsősorban az energiahordozók és a híradás-technikai berendezések behozatalának alakulása befolyásolta. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 264 millió euró (79 milliárd forint) volt, 445 millió euróval (125 milliárd forinttal) kevesebb, mint egy évvel korábban.