Fellendülést hozott a tőzsdéken a csúcstalálkozó

A G20 csúcstalálkozóról kiszivárgó hírek, majd a találkozó eredményei a nap folyamán világszerte érezhető fellendülést hoztak az értékpapír és árutőzsdéken. Szárnyaltak a részvényindexek, emelkedett az olajár, és bizakodó a hangulat az állampapírpiacokon.

A G20-as csúcsértekezlethez fűzött remények miatt meredeken emelkedtek világszerte a tőzsdék forgalma. A világ tőzsdéin csütörtökön 4 százalékkal nőtt a forgalom, míg a feltörekvő piacok ennél jelentősebben reagáltak a csúcs eseményeire, így ott több, mint 6 százalékkal nőtt a nap folyamán az értékpapírok forgalma.

A londoni tőzsdeindex 4,47 százalékal, míg a frankfurti értéktőzsde 6,10 százalékkal lendült felfelé.

A Reuters által idézett elemzők szerint a világpiacokon érezhető fellendülés mintegy tükrözi a G20 törekvéseit, hogy a világ országai közös erőfeszítéseket tegyenek a gazdaság élénkítésére.

A csúcsértekezlet fellendülést hozott az olajpiacon is: az olajárak 8 százalékot, hordónként 52 dollár fölé emelkedtek azután, hogy a G20 arról döntött, hogy további ezermilliárd dollárt pumpálnak a világgazdaságba az IMF illetve egyéb pénzügyi intézményeken keresztül.

A G20 eredményei nyomán várhatóan megélénkül a piaconkon a kockázati hajlandóság, így némileg fellendülhetnek az állampapírpiacok, igaz, elsősorban az amerikai államkötvényeket érintheti, ahonnan korábban a befektetők jelentős mennyiségű tőkét menekítettek magán tőkealapokba, míg az is az pozitív várakozásokat erősíti, hogy a nap folyamán az Európai Központi Bank (EKB) némileg a piaci várakozásoka alatt, 1,25 százalékra vágta le az alapkamatát.

A bank elnöke sajtóértekezletén  értésre adta, hogy ezután már csak hasonlóan csekély kamatcsökkentés  várható a későbbiekben is - ha egyáltalán -, és szavaiból az is  kiderült, hogy legkorábban csak egy hónap múlva várható döntés,  vajon az EKB - az amerikai, a japán és a brit központi bankhoz  hasonlóan - szintén növelné-e tovább a likviditást nem hagyományos  eszközökkel, például vállalati kötvények vásárlásával.    Az euró tavaly 4,27 százalékkal olcsóbbodott a dollárhoz képest.

A G20 tanácskozás nyomán jelentősen csökkent  a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek  (CDS) árjegyzése a csütörtöki londoni kereskedésben - vagyis javult  a magyar adósság megítélése is. Ez az után volt érezhető, hogy a legnagyobb fejlett és  fejlődő országok, valamint az EU alkotta G20-csoport válságkezelő  célú londoni értekezletén döntés született a Nemzetközi Valutaalap  (IMF) mozgósítható tőkekészletének hatalmas, több százmilliárd  dolláros feltöltéséről.

A csütörtöki G20-csúcson 750 milliárd dollárra növelték az IMF közvetlenül mozgósítható tőkekészletét az eddig 250 milliárd  dollárról, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új  pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő  felzárkózó gazdaságok megsegítésére.

A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél az  MTI kérdésére csütörtökön elmondták: a törlesztési kockázatra kötött  hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) -  vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási  tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország  esetében a késői londoni kereskedésben 5,082 százalék volt középárfolyamon, az 5,40 százalékos előző záró után.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 600,63 pontos, 5,38  százalékos emelkedéssel, 11.761,66 ponton zárt csütörtökön, amivel a BUX követte a világ tőzsdéinek az emelkedését, így a hazai a részvénypiac forgalma 16,14 milliárd forint volt, és a vezető részvények mindegyike emelkedett az előző napi záráshoz képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.