Fellegi: Nincs B terve a kormánynak
Ilyenek ugyanis egyelőre konkrétan nem ismertek, a magyar kormány írásban rögzítve nem kapta még kézhez az Európai Bizottság kritériumait és az azt alátámasztó érvrendszert. Ezek teljesítése nélkül azonban nem lehet elkezdeni a hiteltárgyalásokat.
Fellegi a kormányálláspontot hangoztatva közel 90 százalékos eredményességről beszélt, amikor az ellenünk folyó kötelezettségszegési eljárás szerdai fordulójának döntéseit vette sorra. A bizottság az adatvédelmi biztos függetlenségét és a bírók kötelező nyugdíjkorhatárának 62 évben történt rögzítését kifejtő magyar magyarázatot nem fogadta el, s e két ügyben az eljárást a következő szakaszába léptette. A jegybanki függetlenséget érintő kérdésekben pedig további információkat kért Budapesttől.
Fellegi elmondta, hogy a jegybanktörvény módosítási javaslatát már tegnap meg is küldték az Európai Központi Banknak és a Nemzetközi Valutaalapnak, gyors választ kérve, hogy a módosításokat mielőbb szentesíthesse a magyar parlament.
A miniszter szerint a rosszban sántikáló spekulánsokon kívül valamennyi érintett fél érdekelt a helyzet gyors rendezésében. Ezzel kapcsolatban cáfolta, hogy a magyar kormány húzná az időt, netán csúszásban lenne, az pedig abszurd feltételezés, hogy Törökország példáját és taktikáját követve egyáltalán ne is akarjon megegyezni a hitelkeretről, amelynek biztonsági háló jellegét többször is hangsúlyozta a miniszter.
Nincs A és B terv, a cél a mielőbbi megállapodás – deklarálta Fellegi, aki szerint a vitatott politikai kérdések jogi keretek közötti megoldása időigényes folyamat, amelyen gyorsíthat az írásba foglalt kifogások megismerése. Az Európai Bizottsággal szemben azt nagyjából pontosan tudjuk, hogy milyen forró témák szerepelhetnek majd a valutaalappal folytatandó tárgyalásokon, hiszen az IMF országjelentése és javaslatai a rendelkezésünkre állnak.
E szerint az IMF kíváncsi lehet az egykulcsos jövedelemadó-rendszer és a leszállított társasági adókulcs miatt keletkező költségvetési bevételkiesés pótlásáról szóló kormányzati elképzelésekre. Téma lesz a BKV és a MÁV, azaz a tömegközlekedés finanszírozása, a közteherviselés, de áthidalhatatlan ellentét e kérdésekben nincs a kormány és a pénzügyi szervezet között.
Fellegi Tamás szerint a hitelmegállapodás megkötése jelentős könnyítéssel jár az adósságfinanszírozás terén, a hozamcsökkenés kamatcsökkenést indukál majd, s a hitelfeltételek enyhítésével könnyebb lesz a lakosságnak s a vállalkozásoknak is, utóbbiak a gazdasági növekedést serkentő beuházásaikhoz olcsóbb finanszírozási forráshoz juthatnak.
Fellegi önkritikát is gyakorolt. Az erős társadalmi felhatalmazással bíró új kormány rosszul mérte fel az adókönnyítések beruházásnövelő hatását, alábecsülte a pénzpiaci bizalomvesztés mértékét és a válságadó alanyainak lobbierejét. Most azonban szuverenitásunk fenntartása mellett megegyezésre törekszik partnereivel, hogy fenntartható fejlődési pályára állítsa az országot. A miniszter szerint a kormányt nem kényszeríthetik politikai céljai feladására. Példaként a középosztály megerősítését mint kiemelt célt említette, amelyhez ragaszkodik a kormány.