Fellebbez a hivatal a bíróság gázárdöntése ellen
A Magyar Energia Hivatal megfellebbezte azokat a nagy port felvert február végi ítéleteket, melyekben a közigazgatási bíróság helyt adott például a Főgáz, az E.ON és a GDF Suez keresetének - értesültünk meg nem erősített forrásból. Az ítélet szerint a január 1-i 10 százalékos lakossági gázárcsökkentés egy kisebb szelete mögötti háttérszámításokat az erre hivatott Magyar Energia Hivatal a cégek számára hátrányos módon tévesen, a hatályos szabályok megsértésével végezte el.
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben a döntést botrányosnak nevezte, mivel a magyar kormány a rezsicsökkentés formájában küzdelmet folytat a szerinte arcátlan energiatársaságok ellen.
Két nappal később Darák Péter, a Kúria elnöke védelmébe vette a bíróságot.
Mint korábban megírtuk, a döntés a gázárnak mintegy 1 százalékát érintette, amit esetlegesen hasonló jogerős döntés után sem kellene feltétlenül a lakosságra terhelni.
Ám a kormány ezt sem kívánja kockáztatni: a parlament a héten több olyan törvényt fogadott el, amely kihúzza a talajt egy számára negatív bírósági döntés alól. Így az árakban egy esetleges, a cégeknek kedvező bírósági döntés sem érvényesíthető. Egyszersmind a Magyar Energia Hivatalt - új nevén Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt - a vitát kiváltó számlatétel - az úgynevezett rendszerhasználati díj - megállapítása tekintetében rendeletalkotási joggal ruházta fel, ami ellen már nincs helye bírósági keresetnek.
Az egyetlen gáztársaság, a Tigáz, melynek bírósági döntése tegnapig húzódott, feltehetőleg a héten történtek hatására be is jelentette, hogy eláll a pertől.
Mindazonáltal a most elfogadott törvények hatályát illető viták elkerülése végett szakértők szerint a biztonság kedvéért szükséges volt a fellebbezés.
A kormány független ökle lehet az új közműhivatal
Noha a Fidesz a Magyar Energia Hivatal (MEH) átalakításának kiemelt jelentőséget tulajdonítva az erről szóló törvényt csütörtökön rendkívüli ülésen fogadta el, ebben megfigyelők az árak vonatkozásában egyelőre kevés érdemi változást fedeznek fel. Eszerint a számla egy tételét - a rendszerhasználati díjat - az új nevén Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a jövőben olyan rendelettel hirdeti ki, amely már nem támadható meg bíróságon. Az - egyelőre még ki nem hirdetett - szabály ezen túlmenően a hivatal által elvben eddig is végzett tevékenységeket szentesíti, mint az energiahatékonyság fokozása, az ellátásbiztonság, a fogyasztóvédelem, az áram-, gáz-, távhő-, víz- és hulladékoszolgáltatással kapcsolatos hatósági felügyelet ellátása. A konkrét tarifákat ugyanakkor a miniszter hirdeti ki. Ezt a jogot 2010-ben épp az akkor megválasztott új Fidesz-kabinet vonta meg a MEH-től. Az új szabály rögzíti a MEKH függetlenségét, önállóságát. Ez formálisan bizonyára érvényesül majd, de megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy az alapító okirata szerint a kormány irányítása alá tartozó - a korábban a Fideszben politizáló Horváth Péter vezette - szerv eddig alapvetően a kabinet elvárásai szerint látszott tevékenykedni. A Fidesz-politikusoknak a téma kapcsán tett kijelentései sem hagynak kétséget afelől, hogy az új szabály nyomán a MEKH-től is a kormány szándékainak határozott képviseletét várják el.
A MEH és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye szerint az új szabály révén a hivatal a jövőben hatékonyabban képviselheti a fogyasztók érdekeit. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal munkájáról az Országgyűlésnek számol be, elnökét a miniszterelnök nevezi ki, gazdálkodását az Állami Számvevőszék ellenőrzi - szögezik le.