Dunaferr: felfüggesztik az elbocsátást
Felfüggesztik a Dunaferrnél az elbocsátandó dolgozók nevét tartalmazó lista elkészítését. Erről állapodott meg Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára és Jevgenyij Tankilevics, a vasmű vezérigazgatója keddi tárgyalásukon, amely után Dunaújvárosban sajtótájékoztatót is tartottak. Mindez lényegében azt jelenti – fejtették ki –, hogy a leépítési folyamatot felfüggesztik a cégnél.
Ugyanakkor ez mégsem teljesen igaz. Ismereteink szerint a szóban forgó lista elkészítése előtt a munkáltatónak még át kell adnia a szakszervezeteknek és az üzemi tanácsnak egy dokumentumot, amely azt tartalmazza, hogy mely munkacsoportokat érinti majd a leépítés. Utóbbinak elhalasztásáról a mostani megállapodás nem szól – tehát az elbocsátásokat előkészítő munka a háttérben elméletileg folyhat tovább –, mivel a megállapodás csak az úgynevezett „nevesített lista” összeállítását érinti. Vagyis az elbocsátandó dolgozók személyéről nem döntenek, ám a háttérben zajlik a leépítés előkészítése.
a háttérben az áll, hogy a tárgyalásokat ezt követően magasabb szinteken folytatják – indokolt Czomba Sándor. Kérdésünkre, hogy ez pontosan mit jelent, nem adott egyértelmű választ, ugyanakkor szavaiból az derült ki, hogy ezt követően Varga Mihály tárgyal majd a ISD Dunaferr orosz-ukrán tulajdonosaival.
Hogy a vasmű és a dolgozók sorsáról szóló magas szintű egyeztetés mikor lesz, a felek most nem tudták megmondani, annyit jeleztek, hogy szeretnék ezt mielőbb tető alá hozni. Felvetésünkre, hogy ezt a felfüggesztést a tulajdonosoknak jóvá kell-e még hagyni, vagy ehhez elegendő a menedzsment akarata, Jevgenyij Tankilevics annyit válaszolt, „most mi erről így döntöttünk.”
Czomba Sándor a megállapodás ellenére kifejtette: minden eshetőségre fel kíván készülni. A magyar kormány számára az elküldendő 1500 ember mellett a teljes gyár állománya, azaz mintegy 7500 ember munkája fontos, ezért jelezte a közelmúltban a magyar kormány a vételi szándékát. A tranzakcióhoz azonban tudni kellene a cég értékét, de hogy ennek érdekében például zajlik-e átvilágítás a vasműnél, azt nem tudni.
– Mindenképpen arra szeretnénk törekedni, hogy a Dunaferr hosszú távon stabilan működő nyereséges vállalattá váljon, minden lehetőséget meg fogunk vizsgálni – jelentette ki az államtitkár. Arra is fel kell azonban készülnie a kabinetnek, hogy milyen segítséget tud adni az elbocsátandó dolgozóknak, ha a leépítés mégis megtörténik.
A jelek szerint a mostani bejelentés teljes mértékben nem nyugtatta meg a dolgozókat. Borbély Zoltán, az üzemi tanács elnöke lapunknak elmondta, hogy a dolgozók 80 százaléka szerint ez a felfüggesztés jó hír számukra, ám 20 százalékuk úgy tartja: nem nyertek semmit ezzel, csak annyit, hogy a bizonytalanság tovább tart, és csak elodázzák a döntést. Hogy ez így is van, azt jól mutatja, hogy a történtek és a bejelentés ellenére a jövő héten a vasműben megtartják a korábban beharangozott munkásgyűlést.
Jevgenyij Tankilevics a fejleményekhez azt a korábban is többször hangoztatott szólamot tette hozzá: "nagyra értékeljük, hogy a kormány ilyen kiemelt figyelmet fordít a Dunaferr sorsára, s ahogy a kabinet, úgy a tulajdonosok számára is a vasmű egyben tartása a cél."