Félállás, kis pénz az építőiparban
Az idén 40 százalékkal csökkenhet az építőiparban foglalkoztatott alvállalkozók száma - derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által, 400 vállalkozás megkérdezésével készült kutatásból.
A jelenleg 330-340 ezer embernek munkát adó ágazatban, ahol csak minden harmadik munkavállaló van alkalmazásban, a vállalkozások idei célja, hogy a legjobb esetben legalább megőrizzék alkalmazottaik létszámát. Eközben növekszik a részmunkaidőben foglalkoztatott fizikai dolgozók száma és aránya, miközben a szellemi részfoglalkoztatottaktól az első félévben még megválnak a cégek.
Az építőipar utolsó jó évének a 2006-ot tartják, és úgy tűnik, 2010 végéig érdemben nem várható javulás. Az ágazatban a bérezés is elmarad az országos átlagtól: tavaly az ágazati bruttó átlagkereset 159.000 forint volt, miközben a nemzetgazdasági átlagbér elérte a 199.000 forintot. Az átlagbéreken belül azonban nagy a szórás, elsősorban az adott vállalkozás piaci helyzete, és mérete szerint.
Az ÉVOSZ felmérésben szerepel, hogy akadozik az utánpótlás, illetve már hiányszakmának minősül több, korábban népszerű szakma, ilyen az ács-állványozó, a bádogos, a tetőfedő, az épületasztalos, a hő-, és hang szigetelő, a kőműves, a minősített hegesztő, a vasbeton szerelő, a villanyszerelő, a vízvezeték és fűtés szerelő és a vízszigetelő.
Az egyetlen pozitívum, hogy a megkérdezett vállalkozásoknál évek óta nem történt halálos baleset, és döntő többségük foglalkoztat munkavédelmi szakembert. Az elmarasztaló, illetve büntető munkavédelmi határozatok száma is csökkent, igazolva a pozitív tendenciát.