Leépít külföldi hálózatából az MKB tulajdonosa, elbocsátások kezdődnek
A Bayerische Landesbank - a Magyar MKB tulajdonosa - továbbra is fontosnak tartja közép-európai érdekeltésgeit, így azok biztosan a bank részei maradnak, ám valószínűleg átesnek egy versenyképességi átvilágításon. A bajor bank, amelyet megrendített a nemzetközi pénzügyi válság, 2013-ig 5600 fő elbocsátást tervezi. Jelenleg 19 200 fővel dolgozik a pénzintézet - közölte a bank szóvivője a Financial Times Deutschland című lap hétfői számában. A német bank a versenyképesség javítása érdekében végrehajtandó létszámcsökkentés részleteit még ma ismertetni fogja.
A bank honlapján megjelent közlemény szerint a jövőbeni tevékenység fókusza Bajo-rország mellett Németország egésze, valamint egyes kiválasztott európai régiók lesznek. Kelet-Európában a BayernLB leánybankjai, a Hypo Group Alpe Adria (HGAA), és az MKB a közeljövőben is a kelet-európai növekedési piacokhoz való hozzáférést jelentik és így nagy jelentőségűek. Tehát ezek biztosan nem kerülnek eladósorba ugyanakkor felül-vizsgálaton esnek át, különösen a HGAA-t vetik alá egy átalakítási programnak a ver-senyképes költség-jövedelem arány elérése érdekében.
Ugyanakkor számos külföldi érdekeltséget bezárnak, vagy kiseb-bítenek. Így a bank Ázsiából teljesen kivonul, a hongkongi, sanghaji, pekingi, tokiói és mumbai kirendeltségeit bezárja. Kivonulnak Milánóból is, New York-i és londoni kirendeltségeit pedig jelentősen kicsinyítik. A radikális csökkentések révén a bank a jövőben évi 670 millió eurót takarít meg.
A bajor állam és a német szövetségi kormány együtt készül viselni a pénzügyi válság miatt nehéz helyzetbe került bajor tartományi bank, a BayernLB jövőjével kapcsolatos kockázatokat: a bajor miniszterelnök bejelentése szerint pénzinjekció és garanciavállalá-sok keretében összesen 30 milliárd euróval segítik ki a pénzintézetet. Ennek keretében a Bajorország és a német szövetségi állam együtt 10 milliárd eurós tőkeinjekciót ad a BayernLB-nek: a terv szerint a bajor kormányzat 7 milliárd eurót ad, a további 3 milliár-dot a német szövetségi állam banki megmentési alapja állja. Ezenkívül a banki portfolió kockázatos papírjait további 6 milliárd euróig biztosítják, és ehhez járul még a német ál-lam mentőcsomagjából egy 15 milliárd eurós preventív garancia. A BayernLB 50 százalé-kos tulajdonosa - a bajor állam 50 százaléka mellett - a Sparkassenverband Bayern így nem kényszerül további összegeket a bankba pumpálni, ezáltal részesedése a jövőben csökkenhet, akár 20 százalék alá.
Georg Fahrenschon (CSU) bajor tartományi pénzügyminiszter a hét végén Münchenben közölte, hogy a félig állami tulajdonú pénzintézetnek a jövőben jelentős mértékben le kell építeni nemzetközi hálózatát. A délkelet-európai terjeszkedés helyett mostantól a bajor kis és középvállalkozások támogatása lesz a bank fő feladata.
A BayernLB legnagyobb külföldi érdekeltsége a klagenfurti székhelyű Hypo Group Alpe Adria után a magyar MKB Bank. Az MKB-ban közel 90 százalékos részesedéssel bír a BayernLB. A magyar bank ugyanis a BayernLB terjeszkedési bástyája a régióban. Az anyabank 2005-től az MKB-n keresztül hajtotta végre bankfelvásárlásait. A magyar érdekeltség 2005-ben megvásárolta a bulgár Unionbank többségi tulajdonát, majd 2006-ban a román Romexterra Bankét is, ezt követően pedig az ő dolga volt az új leánycégek fejlesztése. (Az MKB egyébként a magyar bankprivatizációs folyamat egyik utolsó lehetőségeként megvásárolta majd beolvasztotta a Konzumbankot.)
A BayernLB körül egyébként a helyzet olyan súlyos, hogy a bank azonnali 10 milliárd eurós tőkeemelésre szorul. Emellett a két tulajdonos, a bajor állam és a bajor takarékpénztárak szövetsége több mint hatmilliárd eurós hitelgaranciát nyújt, amit a német szövetségi kormány - az itteni bankoknak szánt 500 milliárd eurós központi mentőövből - további 15 milliárd euróval fejel meg. Októberben a második legnagyobb német tartományi bank tőkeigénye még 6,4 milliárd euró körül mozgott, de mint kiderült, a korábbi évekből még "számos csontváz" maradt a szekrényekben. A válság ellenére Horst Seehofer (CSU) bajor tartományi kormányfő kitart azon terve mellett, hogy 2015-ig szanálják a BayernLB-t, s utána pedig privatizálják.
Olcsóbban veszi meg és gyorsabban integrálja a Commerzbank a Dresdner Bankot. Az eredetileg bejelentett 9,8 milliárd euró helyett csak 5,1 milliárd eurót fizet a Commerzbank a Dresdner-tulajdonos Allianz biztosítási konszernnek. Az "árcsökkenést" a globális pénzügyi válság okozta, aminek következtében a Dresdner-részvények értéke is esett. A müncheni székhelyű Allianz mindenesetre óriásit bukott a 2001-ben mintegy 24 milliárd euróért megszerzett pénzintézettel. Martin Blessing, a Commerzbank főnöke közölte, hogy a tervezett kétszakaszos átvétel helyett már 2009 januárjában beolvasztják a Dresdnert. A fúzió nyomán az összesen 67 ezer munkahelyből kilencezret terveznek megszüntetni. A Dresdner Bank név eltűnik, az "új Commerzbank" 12,3 millió ügyfelével és 1100 milliárd eurós mérlegfőösszegével Németország második legnagyobb kereskedelmi bankja lesz a piacvezető Deutsche Bank mögött.
- A BayernLB magyar leánybankjának jelentős üzletpolitikai váltásra sincs szüksége, miután várhatóan teljesíti ez évi üzleti terveit - tartalmazza az MKB sajtóközleménye, hozzátéve: a megváltozott piaci körülményekre azonban az MKB Bank a korábban vártnál magasabb céltartalék-képzéssel reagál, emiatt az adózott eredmény minden bizonnyal elmarad a tervektől.
Stratégiájában az MKB Banknak is igazodnia kell anyabankja új üzleti modelljéhez, illetve a BayernLB eredmény-elvárásaihoz, ezért az MKB Bankra is kiterjed a BayernLB csoportszintű, 2013-ig tartó hatékonyságjavító intézkedéssorozata. A kezdeti, 2009-re vonatkozó költségracionalizálási lépéseket az elkövetkező hetekben véglegesítik az MKB Banknál. Miután az intézkedések minden valószínűség szerint a bérköltségeket is érintik, a bank – ennek elémenve – máris létszámstopot rendelt el.