Feketére válthat a baromfiipar
Az áfa növelése rendkívül nehéz helyzetbe hozza a belföldi eladókat, mivel szerinte az 5 százalékos emelés mintegy 3-4 százalékos fogyasztáscsökkenést eredményezhet. Emellett Bárány László úgy vélte, hogy a gazdasági körülmények nehezülése miatt a legális feldolgozás egy része a szürke-, illetve a feketegazdaságban keres majd magának helyet. Az elnök ugyanakkor optimista is volt, mivel úgy gondolja, hogy az ágazat a nehéz körülmények ellenére is ebben talpon marad.
Tavaly csirkéből összesen mintegy 232 ezer tonnát vásároltak fel a feldolgozók, míg az idén várhatóan ez 241 ezer tonna lesz. Pulykából az idén előreláthatólag mintegy kétezer tonnával kevesebb lesz a felvásárlás, ami tavaly 122 ezer tonnát tett ki.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter is, aki jelezte, hogy az állattenyésztés fejlesztésének támogatására eddig 225 milliárd forint összegű támogatási kérelmet hagytak jóvá, ami mintegy 400 milliárd forintos beruházási érték megvalósulását jelentheti az ágazatban.
Külön a baromfiágazatról szólva közölte, hogy az állatjóléti, illetve állategészségügyi költségek támogatását az agrárkormányzatnak sikerült egyedüliként az unióban jóvá hagyatnia, notifikáltatnia az EU illetékeseivel.
Emellett kiállt az élelmiszer etikai kódexben lefektetett elvek alkalmazása mellett is, bár ennek létjogosultságát Bárány László megkérdőjelezte, és az volt a véleménye, hogy ezt az ügyet törvénnyel kellene szabályozni.
Gráf József úgy vélekedett, hogy az etikai kódex jobban szolgálja a termelők érdekeit, mint a törvény, mivel az önként vállalt magatartásformák betartása nagyobb lehetőséget ad több magyar áru eladói polcra kerülésére, mint a törvényi szabályozás.
Kritikával illette ugyanakkor a Gazdasági Versenyhivatalt, mondván, hogy az etikai kódexben lefektetett elvek nem tartoznak a hatáskörébe, mivel azokat az egyezségben résztvevők önként vállalták, és ezek az elvek nem sértenek versenyjogot.