Fejest ugrott az ipar
A termelés nagysága tavaly az év első tizenegy hónapjában 0,4 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index novemberben 2 százalékkal mérséklődött. Vitán felül recesszióban van az ipar, ám a mélypontját még nem érte el. Decemberben számos termelőüzem a kapacitásai visszafogásáról, tömeges elbocsátásokról számolt be, ráadásul az idei év eleje is hasonló szellemben telt el. Az ipart sem a belföldi fogyasztás, sem a külpiacok nem képéesek támogatni.
Ahogyan azt már korábban megírtuk, a válság hozta elbocsátási hullám eddig főleg az ipart érintette. Az első nagy sokk a Suzuki bejelentése volt, amely az esztegomi gyárából minden ötödik alkalmazottját, közel 1200 embert küld el. A Nokia két beszállítója, a Foxconn és a Perlos összesen 1600 emberétől válhat meg. Az Electrolux világszerte háromezer dolgozójának mond fel. Ugyan azt még nem tudni, ez érinti-e Magyarországot, de nem kizárt. A hírek szerint a Piszke Papír minden harmadik emberének felmond. Csak mutatóba: az Észak-Alföldi régióban október és november között duplájára nőtt az elbocsátások száma, a három megyében 32 munkáltató jelentett be csoportos leépítési szándékot. Az érintett cégek 80 százaléka iprai termelőüzem.
Nem javítja a kilátásokat a nemzetközi helyzet sem. Magyarország legnagyobb európai piacai sorra számolnak be a gazdasági növekedésük lassulásáról, csökkenéséről. Az Európai Unió statisztikai hivatalának tegnapi adata szerint recesszóba süllyedt az eurozóna. A gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben 0,2 százalékkal csökkent az előző három hónaphoz képest. A GDP éves növekedési üteme 0,6 százalékra esett vissza a második negyedévi 1,4 százalékról. Az sem túl jó hír Magyarországnak, hogy az EU-ban 1985 óta nem volt annyira alacsony a fogyasztói és az üzleti bizalmi index, mint decemberben. A szakértők szerint ez is az egyre mélyebb recesszió tényét támasztja alá.
Mindezek tükében nem meglepetés, hogy az ipari export 2008 első tizenegy hónapjában 1,1 százalékkal emelkedett, novemberben azonban már a kereslet drasztikus visszaesése következtében 14,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az év tizenegyedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel négytizedét adó villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene az átlagnál nagyobb mértékben, 17,9 százalékkal esett vissza. A feldolgozóipari export közel egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele 14,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Az ipar január-novemberi belföldi értékesítése 1 százalékkal, novemberben 9,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első tizenegy hónapjában 2,8 százalékkal, novemberben 7,8 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések visszaesésével függ össze.
Tavaly novemberben a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 13,2 százalékkal csökkent, a csekély súlyú bányászaté - a kőolaj- és földgáz-kitermelési szolgáltatás erőteljes növekedésének köszönhetően - 34 százalékkal nőtt. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás kibocsátása 2,5 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, részben a tavalyinál enyhébb időjárás hatására.
Novemberben a feldolgozóipar minden alágában csökkenés figyelhető meg. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát kitevő villamos gép, műszer gyártása jelentősen, 17,1 százalékkal visszaesett. Az alágon belül a legnagyobb mértékű csökkenést a híradás-technikai termék, készülék gyártása ágazatban volt regisztrálható. A feldolgozóipari termelés több mint egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohány gyártása is számottevően, 14 százalékkal csökkent, nagyrészt az összes értékesítés közel háromnegyedét adó hazai eladások visszaesése következtében.Ez a jelenség valamennyi ágazatot hasonlóképpen érintette. A feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát adó járműgyártás termelése 12,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 25,1 százalékkal mérséklődött 2007 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 25 százalékkal, az új belföldi rendelések 25,7 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 6,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év novemberében.