Farkas követheti Farkast a PSZÁF élén
Bajnai Gordon miniszterelnök Farkas Ádámot javasolja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Felügyeleti Tanácsa elnökének. A kormányfő az Országgyűlés elnökének írt levelében kezdeményezi, hogy a jelöltet hallgassa meg a parlament költségvetési bizottsága. A Felügyeleti Tanács elnökének személyéről már hétfőn szavazhat az Országgyűlés – derül ki a Kormányszóvivői Iroda közleményéből.
Megkeresésünkre Farkas Ádám egyelőre csak annyit kívánt mondani, hogy elfogadta a miniszterelnök felkérését. A pénzügyi felügyelettel kapcsolatos elképzeléseit pedig az országgyűlési bizottsági meghallgatásán ismerteti majd.
A közgazdász végzettségű Farkas Ádám, aki 1997 és 2001 között a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója volt, majd a CIB Bank vezérigazgatójaként dolgozott, később pedig az induló Allianz Bank vezérigazgatójává nevezték ki. A Budapesti Corvinus Egyetemen, valamint a Nemzetközi Bankárképző Központnál 1991 óta végez oktatói munkát.
Farkas Ádám ismert szereplője a hazai pénzügyi szférának. Többek között az ő neve is szóba került 2007-ben Járai Zsigmond lehetséges utódjaként a Magyar Nemzeti Bank élén. A jegybankelnöki pozíciót azonban végül Simor András nyerte el.
Életrajz:
Farkas Ádám 1968-ban született. Diplomát 1991-ben szerzett a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen (Közgáz), majd 1995-ben ugyanitt doktorált. 1992 és 1995 között több külföldi egyetemen (Sunderland University, George Washington University) folytatott tanulmányokat, és végzett kutatási tevékenységet (Erasmus University). Pályáját a Közgáz főállású oktatójaként és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi tanácsadójaként kezdte. Oktatói munkát jelenleg is végez a Közgázon, valamint a Nemzetközi Bankárképző Központnál. 1997 és 2001 között a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, az igazgatóság tagja, ahol fő feladata a devizatartalék-kezelés, a nyíltpiaci műveletek, az állam számára végzett bankári szolgáltatások és a kockázatkezelés irányítása, a nemzetközi befektetői és a hitelminősítő intézetekkel fenntartott kapcsolatok kezelése volt. 1999 és 2001 között a Keler Rt. igazgatóságának alelnöke, a Budapesti Értéktőzsde Tőzsdetanácsának tagja. 2001-től a CIB Bank ügyvezető igazgatója, 2002-2005 között pedig vezérigazgatója. 2005-től a Budapest Airport igazgatóságának alelnöke. 2005-től a Magyar Telekom felügyelő bizottságának tagja, az audit bizottság elnöke. 2006-tól 2009. május 15-ig az újonnan alakult Allianz Bank vezérigazgatója, az igazgatóság tagja, az Allianz Hungária igazgatóságának tagja. 2009. május 18-tól tanácsadóként dolgozik a Holborn Kft.-nél.
Nol-komment
Ha Farkas Ádámot kinevezik, akkor ő lesz az első, aki egykori bankvezérként kerül a barikád másik oldalára, hogy ellenőrizze azt a szektor, amelyben korábban vezető pozíciót töltött be. A PSZÁF éléről most leköszönt Farkas István is volt ugyan bankvezér az Eximbank élén, de a speciális állami pénzintézet vezetésével alapvetően mégiscsak az államigazgatáson belül maradt, mint ahogyan karrierje is döntően az állami pénzügyi igazgatáshoz kötődött. Farkas Ádámmal kapcsolatban egyébként éppen ez lehet a fő kifogás, hiszen nagy államigazgatási múlt nem áll mögötte. A PSZÁF vezetőivel egyébként szinte mindig ez a fő dilemma. Ha az állami szektorból érkezik, akkor azért bírálják, mert nincs elég szakmai múltja a magánszférában, tapasztalata a felügyelendő pénzintézetek működésében. Ha viszont az üzleti világból jönne, akkor rögtön felvetődik a kétség, hogy valóban a "rablóból" lesz-e a legjobb pandúr. Ezt még nem próbáltuk ki, most valószínűleg kiderülhet, hogy a másik oldal minden trükkjét, motivációját ismerő Farkas Ádám elég kemény felügyelője lesz-e annak a pénzügyi szektornak, amelyben hosszú éveket eltöltött. (Tóth Levente)