Farkas követheti Farkast a PSZÁF élén

Farkas Ádám foglalhatja el a pénzügyi felügyelet elnöki székét, amely Farkas István múltheti lemondásával üresedik meg. Farkas Ádám több kereskedelmi bankot is vezetett már, és neve korábban jegybankelnökként is felmerült.

Bajnai Gordon miniszterelnök Farkas Ádámot javasolja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Felügyeleti Tanácsa elnökének. A kormányfő az Országgyűlés elnökének írt levelében kezdeményezi, hogy a jelöltet hallgassa meg a parlament költségvetési bizottsága. A Felügyeleti Tanács elnökének személyéről már hétfőn szavazhat az Országgyűlés – derül ki a Kormányszóvivői Iroda közleményéből.

Farkas Ádám Kóka János és Csányi Sándor között az Év bankja díj korábbi átadásán
Farkas Ádám Kóka János és Csányi Sándor között az Év bankja díj korábbi átadásán

Megkeresésünkre Farkas Ádám egyelőre csak annyit kívánt mondani, hogy elfogadta a miniszterelnök felkérését. A pénzügyi felügyelettel kapcsolatos elképzeléseit pedig az országgyűlési bizottsági meghallgatásán ismerteti majd.

A közgazdász végzettségű Farkas Ádám, aki 1997 és 2001 között a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója volt, majd a CIB Bank vezérigazgatójaként dolgozott, később pedig az induló Allianz Bank vezérigazgatójává nevezték ki. A Budapesti Corvinus Egyetemen, valamint a Nemzetközi Bankárképző Központnál 1991 óta végez oktatói munkát.

Farkas Ádám ismert szereplője a hazai pénzügyi szférának. Többek között az ő neve is szóba került 2007-ben Járai Zsigmond lehetséges utódjaként a Magyar Nemzeti Bank élén. A jegybankelnöki pozíciót azonban végül Simor András nyerte el.

Életrajz:

Farkas Ádám 1968-ban született. Diplomát 1991-ben szerzett a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen (Közgáz), majd 1995-ben ugyanitt doktorált. 1992 és 1995 között több külföldi egyetemen (Sunderland University, George Washington University) folytatott tanulmányokat, és végzett kutatási tevékenységet (Erasmus University). Pályáját a Közgáz főállású oktatójaként és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi tanácsadójaként kezdte. Oktatói munkát jelenleg is végez a Közgázon, valamint a Nemzetközi Bankárképző Központnál. 1997 és 2001 között a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, az igazgatóság tagja, ahol fő feladata a devizatartalék-kezelés, a nyíltpiaci műveletek, az állam számára végzett bankári szolgáltatások és a kockázatkezelés irányítása, a nemzetközi befektetői és a hitelminősítő intézetekkel fenntartott kapcsolatok kezelése volt. 1999 és 2001 között a Keler Rt. igazgatóságának alelnöke, a Budapesti Értéktőzsde Tőzsdetanácsának tagja. 2001-től a CIB Bank ügyvezető igazgatója, 2002-2005 között pedig vezérigazgatója. 2005-től a Budapest Airport igazgatóságának alelnöke. 2005-től a Magyar Telekom felügyelő bizottságának tagja, az audit bizottság elnöke. 2006-tól 2009. május 15-ig az újonnan alakult Allianz Bank vezérigazgatója, az igazgatóság tagja, az Allianz Hungária igazgatóságának tagja. 2009. május 18-tól tanácsadóként dolgozik a Holborn Kft.-nél.

Nol-komment

Ha Farkas Ádámot kinevezik, akkor ő lesz az első, aki egykori bankvezérként kerül a barikád másik oldalára, hogy ellenőrizze azt a szektor, amelyben korábban vezető pozíciót töltött be. A PSZÁF éléről most leköszönt Farkas István is volt ugyan bankvezér az Eximbank élén, de a speciális állami pénzintézet vezetésével alapvetően mégiscsak az államigazgatáson belül maradt, mint ahogyan karrierje is döntően az állami pénzügyi igazgatáshoz kötődött. Farkas Ádámmal kapcsolatban egyébként éppen ez lehet a fő kifogás, hiszen nagy államigazgatási múlt nem áll mögötte. A PSZÁF vezetőivel egyébként szinte mindig ez a fő dilemma. Ha az állami szektorból érkezik, akkor azért bírálják, mert nincs elég szakmai múltja a magánszférában, tapasztalata a felügyelendő pénzintézetek működésében. Ha viszont az üzleti világból jönne, akkor rögtön felvetődik a kétség, hogy valóban a "rablóból" lesz-e a legjobb pandúr. Ezt még nem próbáltuk ki, most valószínűleg kiderülhet, hogy a másik oldal minden trükkjét, motivációját ismerő Farkas Ádám elég kemény felügyelője lesz-e annak a pénzügyi szektornak, amelyben hosszú éveket eltöltött. (Tóth Levente)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.