Ezermilliárd rubel felett kaszált a Gazprom

Működése óta tavaly először haladta meg az ezermilliárd rubelt a Gazprom éves nyeresége – jelentette be pénteken Alekszej Miller vezérigazgató az orosz állami gázóriás éves közgyűlésén.

Az anyacég második éve világelső a tiszta nyereség alapján: már 2011-ben rekord pénzügyi eredményeket produkált. Az éves bevétel 3500 milliárd rubel (24500 milliárd forint, a tavalyi magyar GDP 87 százaléka), ami 23 százalékkal haladta meg a 2010-es mutatót. A nettó nyereség pedig majdnem 880 milliárd rubelt tett ki. Ez 2,4-szer több az előző évinél – tájékoztatta a Gazprom részvényeseit a vezérigazgató.

Alekszej Miller elmondta, hogy a Gazprom feltárt, de még nem kitermelt földgáztartalékainak értéke 11 százalékkal nőtt, és 300 milliárd dollárt tesz ki. A geológiai kutatásoknak köszönhetően közel 720 milliárd köbméter földgázzal rendelkezik a Gazprom. A tartalékok növekedése 40 százalékkal haladta meg a kitermelés növekedését.

A föld alatti gáztározókban orosz viszonyokat tekintve tavaly rekordmennyiséget tároltak: 65,2 milliárd köbmétert. Európában 5 milliárd köbméterre növelnék a föld alatti tározók kapacitását 2015-re.

A további fejlesztésekről Alekszej Miller elmondta, hogy tavaly 150 milliárd köbméter földgázt szállított az európai fogyasztóknak a Gazprom, és az orosz gáz piaci részesedése 27 százalékra nőtt Európában. Azt is elmondta, hogy a piaci kockázatok csökkentése érdekében új területeken folytatja a lelőhelyek felkutatását. Egyebek között Algériában, Vietnamban, Irakban és Közép-Ázsia országaiban.

Tavaly fontos lépést tett a cég annak érdekében, hogy kiaknázza az Oroszország sarkvidéki talapzata alatti földgázt. Alekszej Miller 2011 kiemelkedő eseményének az európai gázszállító rendszert az egységes gázellátó rendszerrel összekapcsoló Északi áramlat gázvezeték megvalósítását nevezte. Az első ágán megkezdődött a gáz továbbítása, a másik ágon az ősszel tervezik elindítani a szállítást – mondta az orosz cég vezetője.

A Déli áramlatról szólva a Gazprom vezérigazgatója kifejtette: fontos lépéseket tettek a projekt előremozdításában. A  gázvezeték tengeri szakaszának építésében részt vevő részvényesekkel aláírták a megállapodást, elfogadták a megvalósíthatósági tanulmányt, engedélyt kaptak arra, hogy Törökországban kizárólagos gazdasági zónában építsék meg a vezeték ottani szakaszát. A Déli áramlat első objektuma, a Bánáti Udvar elnevezésű, Dél-Kelet-Európa egyik legnagyobb föld alatti gáztározója működésbe lépett 2011-ben.

Alekszej Miller a Gazprom részvényesei előtt megerősítette, hogy a Déli áramlat építése ez év decemberében elkezdődik a maximális kapacitásra: évi 63 milliárd köbméter földgáz szállítására tervezve. 

A Gazprom vezérigazgatója helyes döntésnek nevezte a kőolajágazat fejlesztését. Stratégiai terveik szerint 2020-ra évente 100 millió tonna szénhidrogént hoznak fel a felszínre, és 70 millió tonna kőolajat dolgoznak fel.

Az orosz állami cég az oroszországi elektromosenergia-iparban folytatja az intenzív beruházásokat: mára 17 százalékos részesedéssel rendelkezik az áramtermelésben.

Alekszej Miller végül közölte: az igazgatótanács 212,4 milliárd rubel értékben javasol osztalékot fizetni a  részvényeseknek. Ez azt jelenti, hogy egy részvényre majdnem 9 rubel (56 forint) jutna. Az osztalék 230 százalékkal haladja meg a 2011-es szintet. 

A földgázszállító és kitermelő orosz állami monopólium jegyzett tőkéje 118,367 milliárd rubel. A Gazprom részvényeinek több mint 50 százaléka állami tulajdonban van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.