Ezekre a cégekre nem csap le két évig a NAV

Legalább három évig el lehet simliskedni a vállalkozások – januártól kötelezővé tett – kamarai befizetését, az adóhatóság ugyanis az elmulasztott hozzájárulás kétévi összegét sem tudja köztartozásként kezelni. Az MKIK egyelőre nem gondolkodik jogszabály-módosítási javaslaton, de a saját válaszlépéseit március elejére kidolgozza. Cikkünket a regisztráció menetével bővítettük.

Ettől az évtől 5000 forintos kamarai hozzájárulást kell fizetniük a vállalkozásoknak, ám úgy sikerült megalkotni a jogszabályokat, hogy a befizetést elmulasztó cégek nem kockáztatnak sokat. Az adózás rendjéről szóló törvény nemrégiben elfogadott módosítása ugyanis csak a 10 ezer forint feletti, adók módjára behajtandó elmaradt fizetési kötelezettségeket sorolja a köztartozások közé, amelyekkel dolga van az adóhatóságnak.

A vállalkozások tehát a hatályos szabályok szerint akkor kerülhetnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal látókörébe a kamarai regisztrációval összefüggésben, ha az idei, a jövő évi és még a 2014-es hozzájárulást sem fizetik be, addig – pusztán emiatt – nem kell tartaniuk az adójogi következményektől. Ez különösen fontos az egyszerűsített vállalkozási adó szerint adózó vállalkozások esetében, náluk ugyanis egyetlen forint köztartozás megléte is elegendő ok az evából való kikerüléshez. A kamarai hozzájárulás esetében – amelyet március 31-ig kell egyébként befizetni, míg a regisztrálásról március 1-ig kell intézkedni – azonban nem kell tartaniuk a retorzióktól.

A kamarai törvény ugyan feljogosítja a kamarát, hogy a határidő letelte után a hozzájárulás megfizetésére szólíthassa fel a vállalkozást, majd válasz hiányában öt nap múlva bejegyezze a nyilvántartásba a céget, egyben intézkedjen az összeg behajtásáról, az adózás rendjéről szóló törvény miatt az adóhatóság nem tud cselekedni.

Megkerestük a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét, hogy készülnek-e javaslatot tenni a kormánynak a jogszabályok összecsiszolására (ami logikusan vagy a kamarai hozzájárulás emelését, vagy az adózás rendjéről szóló törvényben foglalt érték csökkentését jelentené).

Parragh László szerint egyelőre nem gondolkodnak ilyesmiben, megvárják, hogy alakul a regisztrációs eljárás. A saját hatáskörben kivethető szankciókról pedig azt mondta, hogy március elejére alakítja ki az elnökség a véleményét arról, „milyen magatartást tanúsítson a kamara ilyen esetekben". Jelezte ugyanakkor, hogy nem áll szándékukban vegzálni a vállalkozásokat, de szemet sem akarnak hunyni.

Soft landing – azaz a puha földet érés politikáját tartja ebben az esetben célravezetőnek a kamara elnöke. Parragh szerint egyébként a hozzájárulásért cserébe minőségi szolgáltatást fog nyújtani a kamara: példaként említette, hogy a vállalkozásoknak (például az élelmiszeriparban) információs csomagokat fognak küldeni az e-mail címükre a pályázati, közbeszerzési lehetőségekről.

A vállalkozások a kamarai honlapokról kinyomtatható adatlap segítségével intézhették korábban a regisztrációt, de ma már az elektronikus út is a rendelkezésükre áll. Az MKIK honlapján olvasható tájékoztató szerint a regisztráció során néhány adatot kötelező megadni, de vannak önkéntesen kitölthető mezők is. Lapunk munkatársa az elektronikus megoldást választotta: ennek során meg kellett adni a vállalkozás adószámát, irányítószámát, e-mail címét, majd jelszót kellett választani. Ezt követően a cég nevét, méretét (mikro, kis, közepes, nagy, illetve egyéb), a típusát (egyéni, társas), a székhelyét és a főtevékenység kódját kellett feltüntetni. Ezeken túl kötelező megadni a cégvezető, illetve a kapcsolattartó adatait is.

A regisztráció során rákérdeznek a cég statisztikai létszámára, nettó árbevételére, valamint külkereskedelmi tevékenység esetén az exportra és az importra is, de az már a mi döntésünk, hogy ezeket az információkat közöljük-e. Mindezek után ki kell nyomtatni a dokumentumot, cégszerű aláírással ellátni, majd eljuttatni az illetékes kamarának, postai úton, faxon, vagy beszkennelés után e-mailben. A regisztrációhoz azonban még szükség van az 5000 forintos hozzájárulás megfizetésére, ami postai úton, illetve banki átutalással is történhet, de egyes területi kamaránál a helyszínen is be lehet fizetni az összeget (az átutalás során fel kell tüntetni az adószámot és a közlemény rovatban a „kamarai hozzájárulás” szöveget). Addig a kamara nem küldi ki a megadott e-mail címre az értesítést a nyilvántartásba vételről, melyben szerepel a kamarai regisztrációs szám, valamint a hozzájárulás befizetésének ténye. Arról egyébként külön számla nem készül, hanem a banki bizonylat, illetve a befizetési pénztárbizonylat alapján számolható el a hozzájárulás összege.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.