Ezeket a menekülőutakat hagyhatja Matolcsynak Orbán
Piaci pletykák, illetve logikusnak tűnő kormányszerkezet-átalakítási döntések alapján megpróbáljuk vázolni azokat a menekülőutakat, amelyeket a Fidesz-frakción kívül máshol bizalmat nem élvező Matolcsy Györgynek hagyhat Orbán Viktor, aki – állítása szerint – mint jobb kezéhez, úgy ragaszkodik a gazdasági miniszteréhez. Létezik olyan megoldás, amelyik helyet hagy a kormányban Matolcsynak, viszont a feladatait jelentősen szűkíti, hogy az a piac számára is megnyerő legyen, a miniszter önmagával szemben állított szakmai kihívásai se maradjanak beteljesületlenek és a közvélemény felé is eladható legyen a váltás.
Kezdjük először a piacon hallható híresztelésekkel. Kormányzati körökben is beszélik, hogy Fellegi Tamás nem sokáig marad fejlesztési miniszter, várja őt a Mol vezetői széke. A fejlesztési tárca élére Matolcsy György kerülne, akit pedig Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára követne a Nemzetgazdasági Minisztérium élén.
Az ilyesfajta átalakítás mellett felhozható érv, hogy a gazdaságpolitika alakítása kikerülne a hitelét vesztett Matolcsy kezéből, az irányítás sokkal jobb helyen lenne a befektetők által inkább elfogadott, józanabb gondolkodásúnak, realistábbnak tartott Vargánál. Az államtitkár amolyan jolly joker Orbán lapjai közt, jelenleg a háttérben vesz részt a kormányzati munkában, de a súlya jelentős.
Az ellenérvek közt kell megemlíteni, hogy változatlan munkamegosztás mellett nem valósulna meg Matolcsy háttérbe szorítása: a fejlesztési tárca épp a nemzetgazdaságitól szerzett meg kulcsfontosságú területeket – például az energetikát – az elmúlt másfél évben, továbbá ide tartozik a távközlés, az infrastruktúra és a vagyonpolitika is. A víziógyártásban erős Matolcsynak tehát a mostaninál is kevesebb tere maradna a nagyívű koncepciók készítésére, konkrét területeken kellene bizonyítania rátermettségét.
Az esetleges Hernádi-Fellegi csere a Mol élén is felvet kérdéseket. Úgy tudni, az olajtársaság vezetője, Hernádi Zsolt úgy kalkulál, hogy az idén december elején esedékes horvát választások után elcsitul a vihar körülötte. Ismeretes, hogy állami szintű korrupciós üggyel hozták összefüggésbe a nevét, a vádat a Mol tagadja, a horvát bíróság azonban a bizonyítékok közt tart nyilván egy videofelvételt, amelyen Ivo Sanader volt kormányfő és Hernádi Zsolt tárgyal egy étteremben.
Egyes magyarázatok szerint mindez a horvát választásokkal áll összefüggésben, de ha azt követően is napirenden marad a téma, akkor kétségessé válhat Hernádi jövője az olajcégnél. Ekkor kerülhet képbe Fellegi: vele kapcsolatban már megjelent a sajtóban olyan értesülés, hogy akár még idén a Mol-hoz kerülhet. Fellegit motiválhatja, hogy a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok ápolása – melynek vezetésével magyar részről őt bízták meg – egyelőre nem tűnik sikertörténetnek. Ugyanakkor a tárcájához tartozó területek nem zajosak a botrányoktól, a távközlési adó miatt is az államháztartási bevételekért felelős NGM-mel állnak hadban a cégek.
E több áttételes átalakítás mellett létezik egy egyszerűbb, racionálisabb változat, amely nem érint más tárcát, csak a nemzetgazdaságit, ráadásul könnyebben is kommunikálható, mint az előző forgatókönyv. A Nemzetközi Valutaalap újbóli felbukkanása megfelelő apropó lenne, hogy a nemzetgazdasági minisztériumot két részre bontsák. Szinte tálcán kínálja magát egy, a kormányzati struktúrán belül felállítandó szervezet létrehozása, amelyik elsőszámú feladatként az IMF-fel való tárgyalások levezetését, a kapcsolattartást látná el. Ez mind a piac, mind az itthoni közvélemény felé jól kommunikálható megoldás lenne: jelezné, hogy a tárgyalások kiemelt figyelmet kapnak a kormánytól, ugyanakkor megtörténhetne az első lépés a pénzügypolitika leválasztása felé.
További, jól időzített lépésekkel, feladatok átcsoportosításával pedig fel lehetne építeni egy új Pénzügyminisztériumot, amelynek az élére olyan, nemzetközi tekintéllyel bíró személyt kellene kinevezni, mint például Kármán András, aki az NGM államtitkári posztjáról távozott nemrég az EBRD-hez. Kármán nevéhez köti a brüsszeli diplomácia a magyar kormány kevés valódi sikerei közé sorolható hatos csomagot, amely az uniós költségvetési felelősség megerősítését szolgálja, nem mellesleg ő volt az IMF-kapcsolattartó a minisztériumnál, vagyis megvannak a kapcsolatai a szervezethez.
Az államháztartás menedzselésétől megszabadított NGM élén Matolcsy immár kötöttségek nélkül készíthetné terveit. A kormányból tehát nem kellene eltávolítania Orbánnak, viszont újabb konfliktusokat előzhetne meg ezzel az átalakítással.