Évente majdnem 90 ezren költöznek
Az Otthon Centrum mai sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a válság óta évente 85-88 ezer lakás cserél tulajdonost, vagyis az aktuális finanszírozási feltételektől függetlenül nagyságrendileg ez a mennyiség az, amire az élethelyzetből adódó változások miatt a piacon tartósan van vevő. Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója kérdésünkre elárulta: szerződéseik 25-30 százaléka kizárólagos és kiemelt megbízás, ügynökeik negyedévente két-három lakást értékesítenek. Emiatt a sokak által borsosnak tartott ingatlanközvetítői jutalékokról szólva megjegyezte, hogy a sikerdíj a közvetítő oldaláról nézve nem sok, hiszen egy lakás átlagos értékesítési ideje négy hónap.
Nem véletlen, hogy a megnövekedett értékesítési idő miatt sok kis ingatlanos cég elfáradt, miközben az Otthon Centrum terjeszkedett, és három év alatt 40 százalékkal több közvetítőt foglalkoztat. Ennek eredménye, hogy az idén adják el várhatóan a legtöbb lakást, noha a piac évek óta stagnál, és 2012-ben sem várnak érdemi változást az eladások számát tekintve.
Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője rámutatott, hogy az újlakás-piac tovább szűkül, tavaly az eladott lakások aránya már csupán 4 százalék volt, míg 2008-ban 10. éppen ezért, miután egyre többen a használt lakások körében keresgélnek, megjelentették, és negyedévente rendszeresen aktualizálják immár a Lakáspiaci Tanácsadó kiadványukat, amely elsősorban a vásárlóknak és az eladóknak szolgál hasznos tudnivalókkal.
A lakáspiaci információs dömpingben – amelyben bankok, ingatlanközvetítők és gazdaságkutató intézet is részt vesz rendszeresen közzétett saját elemzésekkel – az OC a KSH és a NAV adatbázisát is felhasználva elsősorban a saját, több ezer fős közvetítői csapatának tapasztalatait tudja közkinccsé tenni. A közvetítőknél csapódik le ugyanis az, hogy valójában mit keresnek a vevők, mit preferálnak, és éppen milyen irányba mozdulnak a kínálati és a vételárak. A használt lakások piacára újabban jellemző, hogy sok potenciális vásárló vérmes reményekkel jelenik meg, és a helyenként valóban túlárazott kínálatból képtelen alkut ajánlva próbál mazsolázni. A vevők hosszan válogatnak, az értékesítési idő megduplázódott, azok a tulajdonosok, akik nem veszik igénybe a közvetítők szolgáltatásait, átlagosan 40 százalékkal több idő alatt találnak vevőt – mondta Déry Attila.
Az év elején a végtörlesztés miatt felpörgött piacon a lendület tovább élt, de a kereslet immár visszatért a normális mederbe. A piacot a lassuló árcsökkenés jellemzi, és van esély arra, hogy az idei évet követően felfelé kapaszkodjon a piac. Az árfolyamgát várhatóan a kínálat szűkülését okozza a visszalépő eladók miatt. Tavaly az OC adatbázisa szerint 10-15 százalék volt a fizetési nehézség miatt eladni szándékozott lakóingatlanok aránya. A bankok egyelőre nem használják ki az árverési kvótát, úgy tűnik, jellemzően az adóssal közös értékesítésben gondolkodnak. Az Otthon Help szolgáltatásra máris megháromszorozódott a megbízási szerződések száma, ami ugyancsak nem az árverés irányába, hanem a megfontolt, adósnak és hitelezőnek is elfogadható áron történő értékesítés felé mutat.
Az új lakások piacára egészen biztosan nem lesz jellemző még a javulás, tekintve, hogy az építési engedélykérelmek száma még tovább csökkent, vagyis még kevesebb lakás épül a közeljövőben. A legnagyobb vesztes Budapest, ahol 65 százalékkal esett vissza legutóbb az átadott lakások száma, az első negyedévben pedig mindössze 500 ilyen ingatlant adtak el. A fejlesztők ugyan próbálnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez: az átlagos projektméret 2007-ben még 60 lakás volt, tavaly már csak 20.
Az energiatanúsítvány egyelőre nem bír különösebb jelentőséggel a vásárlói döntésnél. Ha majd egy-egy kategória ugyanazt a rezsiszintet jelenti, akkor értelmezhetőbb lesz a vevők számára az egész. Egyelőre nem ezt, hanem a fenntartási költségeket, azaz a korábbi csekkeket nézik a vásárlók.