Európa jobban teljesít
Az euróövezet is maga mögött hagyta a recessziót a második negyedévben, ugyanis mind az eurózóna, mint az EU-27-ek átlagában 0,3 százalékos növekedést mutatott ki az Eurostat a megelőző negyedévihez képest. Az egy évvel ezelőtti GDP szintjét viszont még nem sikerült elérni, a visszaesés itt az euróövezetnél 0,7, míg az EU egészében 0,2 százalékos volt.
Az előző negyedévhez képest hat országban romlott a gazdaság lefontosabb mutatója, közülük – súlyukat tekintve - a 0,2 százalékos olasz, és a 0,1 százalékos spanyol lassulás hatása a legjelentősebb. A negatív rekorder Ciprus, 1,4 százalékkal.
Az adósságválság sújtotta tagállamok közül a görögök és az írek nem jelentettek még, a portugálok viszont csúcstartóvá váltak, s ezúttal pozitív értelemben, hiszen náluk magasabb, 1,1 százalékos növekedést még a balti államok sem tudtak felmutatni. Sőt, Lettország és Litvánia a maga 0,5, illetve 0,6 százalékával a középmezőnyben foglalt helyet, Észtország pedig a magyarhoz hasonló 0,1 százalékkal a sor vége felé szerénykedik.
Gyorsan változik tehát a világ: amíg az első negyedévben a Baltikum és Magyarország mutatott példát Európának – legalábbis a politikusi kommunikáció szintjén – addig most alulról szemlélhetik a többieket. A nemrég még lesajnált csehek egy 0,7 százalékos bővüléssel intettek búcsút a recessziónak, a lengyelek 0,4, a szlovákok és a románok 0,3 százalékot léptek előre az Eurostat kimutatása szerint.
Magyar szempontból kiemelten fontos és és a jövőre nézve biztató a németek 0,7 százalékos növekedési adata, ami a belső fogyasztás erősödésével magyaráznak a szakértők. Szintén kedvező, hogy a franciák el tudták kerülni a recessziót, és GDP-jük 0,5 százalékkal bővült az első negyedévhez képest.
Európa két legfontosabb gazdaságában tehát a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt a gazdaság. Franciaországé - a szerdai bejelentés szerint - 0,5 százalékkal nőtt a második negyedévi teljesítménye az első negyedévihez képest. Az elemzők 0,2 százalékos GDP-bővülést vártak azt követően, hogy tavaly a két utolsó negyedévben egyaránt 0,2 százalékkal esett a francia teljesítmény.
Az elemzői várakozásoknál jobban teljesített a német gazdaság is - leginkább a belső kereslet növekedésének köszönhetően. A teljesítmény a második negyedévben 0,7 százalékkal múlta felül a január-márciusit, az elemzők 0,6 százalékra számítottak. Mindezek alapján vélhetően az európai növekedés is nagyobb lehet. A jó hírek hallatán mindenesetre már erősödött az euró a dollárhoz képest.
Csehországban most ért véget a másfél éves recesszió, de éves alapon a GDP még 1,2 százalékos visszaesést mutat, míg a szlovák teljesítmény az előző évihez képest 0,8 százalékkal volt magasabb (a magyar 0,5 százalékkal).
A növekedést produkáló sorból Románia sem maradt ki. A GDP ott 1,7 százalékkal nőtt az első félévben a múlt év azonos időszakához viszonyítva - közölte a román országos statisztikai intézet (INS) szerdán.
A bukaresti kormány az idén 1,6 százalékos növekedéssel számol, míg a Nemzetközi Valutaalap nemrég 1,6-ról 2 százalékra módosította a román GDP idei várható növekedését a kiemelkedő mezőgazdasági teljesítményre számítva. Az INS első becslése szerint 2013 második negyedévében a román GDP 1,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához, és 0,3 százalékkal az első negyedévhez képest.
Az első negyedévben 2,2 százalékkal bővült a román gazdaság 2012 azonos időszakához viszonyítva. Az INS szeptember 4-én közli a román GDP első féléves előzetes adatait.
Bulgáriában a negyedéves szintű gazdasági növekedés 0,2 százalékra mérséklődött az első negyedévi 0,4 százalékról. Éves szinten a GDP 0,1 százalékkal zsugorodott az első negyedévi 0,1 százalék növekedés után.