Euró: fel is út, le is út?
Néhány hét alatt soha nem látott mértékben, közel 10 százalékot erősödött a forint az euróval szemben, miután a hazai gazdaságpolitika kifejezte tárgyalókészségét és megállapodási szándékát az IMF-fel. Jelenleg alapvetően kétféle mozgásra számít a piac attól függően, hogy a kormány elkötelezettségét hogyan értékeli. A forintárfolyamra a jelenlegi pozitív görög fejleményeknél nagyobb hatása lesz a tárgyalások előrehaladásának – értékeli helyzetet a Solar Capital szakértője.
Az egyik szcenárió a változást átmeneti jelenségnek tartja, a hazai politika ’bekeményítésére számít’, s ennek okán a forint erősödését átmeneti jelenségnek tartja. A másik forgatókönyv szerint 180 fokos gazdaságpolitikai fordulat következett be – megtámogatva a kedvező nemzetközi tőkepiaci hangulattal –, így pár héten belül 280 forint közelébe kerül az euró. A forint erősödésével párhuzamosan az 5 éves magyar CDS-felár is 560 bázispontra csökkent a korábbi 720-ról.
„Mindkét következtetéssel egyet lehet érteni, csak eltérő időtávon: lehet esély egy további forinterősödésre – bár a 287-es 200 napos mozgóátlag elsőre valószínűleg nagy falat lesz a forintnak –, de később problémák léphetnek fel” – véli Misik Sándor, a Solar Capital üzletkötője.
A külföldi szereplők – befektetési bankok, hedge fundok – tavaly óriási devizapozíciókat építettek ki a forint gyengülésére számítva, azonban gyorsan lecsökkentették pozícióikat az elmúlt hetekben, így az euró/forint árfolyamra nehezedő kényszereladási nyomás már nem áll fenn.
Miközben a legutóbbi hazai GDP adat nem utal recesszióra, a pozitív adat elsősorban a mezőgazdaság jó tavalyi teljesítményével volt magyarázható, amely idén még nem tűnik valószínűnek a változékony tél miatt. Nem jó előjel a német gazdaság negyedik negyedéves teljesítménye sem, amely 0,2 százalékos csökkenést mutatott, s mint tudjuk, hazánk gazdasági növekedése erősen függ e piac teljesítményétől.
2011 nyarán az elképesztő pánikhangulat közepette a forint viszonylag stabil volt az euróval szemben. Ez azt erősíti, hogy továbbra is az IMF tárgyalások alakulása lesz a meghatározó tényező. Bár a gazdaságpolitikai retorika az elmúlt napokban-hetekben sokat finomodott, továbbra sem biztos, hogy gördülékenyek lesznek a tárgyalások. Egyes piaci szereplők ismét komoly forintgyengülést vizionálnak, a Goldman Sachs például 340, illetve 350 forintos eurót vár 3, illetve 6 hónapos időtávon, amit nem az eurózóna esetleges problémáival magyaráz.
„A márciusban kezdődő IMF tárgyalások előtt a 280-290 közötti euróárfolyam megfelelő vételi szintet jelent felkészülésül arra, ha a tárgyalások közepette a forint ismét meginogna” – összegez Misik Sándor. „A 340-350 forint körüli célárfolyamok kissé túlzónak tűnnek, azonban egy 305-310 körüli szintig emelkedhetünk, ahol a külföldi szereplők várhatóan tovább növelhetik majd a hazai kötvénykitettségüket.”