Eurasia Group: vészhelyzet kell az IMF-megállapodáshoz
A magyar kormány intézkedései, amelyekkel igyekszik a víz felszíne felett tartani a süllyedő gazdaságot, továbbá a kormányzó pártok népszerűségének erodálódása csökkentik az esélyét annak, hogy Magyarország megkösse a nemzetközi szervezetekkel a segélycsomagról szóló megállapodást - idézi a Bloomberg az Eurasia Group kutató- és tanácsadóközpont megállapítását.
A kedden elkezdődő tárgyalások ellenére a kormány továbbra is kitart szokatlan, nem konvencionális gazdaságpolitikája mellett, ami szembemegy az egyeztetések lényegével és szellemével is – írja e-mailes emlékeztetőjében Mujtaba Rahman, a londoni agytröszt elemzője.
A pénzügyi tranzakciós adó kiterjesztése a jegybankra – amelyből a foglalkoztatásra rakodó közterhek enyhítéséhez remélnek forrást 2013-ban – veszélyezteti a költségvetés teljesítését, és fokozza a hosszú ideje fennálló bizalomhiányt a magyar kormány és a potenciális hitelezői között – hangsúlyozza Rahman.
A központi bank megadóztatásának terve újra kiélezte az ellentétet a kormány és a Magyar Nemzeti Bank vezetősége között. Simor András, az MNB elnöke illegálisnak minősítette a döntést, mivel az szerinte sérti a jegybank függetlenségét. Emellett az adó csak ideiglenes jövedelmet biztosít, miután 2013-ban veszteséget okoz a banknál, amint az államnak 2014-ben pótolnia kell.
A nemzetközi hitelezők valószínűleg számos változtatást kérnek majd a pénzügyi tranzakciós adóban, a 2013-as költségvetésben, a személyi jövedelemadóban, és felvetik az ingatlan-, illetve vagyonadó lehetőségét – véli Rahman. Orbán lehetőségei az engedményekre azonban nagyon korlátozottak, mivel közeledik a 2014-es országgyűlési választás, és a kormány népszerűsége hanyatlik – írja a Napi.hu.
Ez azt jelenti, hogy Budapest nem igazán elkötelezett a megállapodás megkötése mellett, kivéve, ha enélkül alig vagy egyáltalán nem lenne esélye a pénzügyi túlélésre – írja elemzésében Mujtaba Rahman.