Egy szűk esztendő jön
Nem sok jót ígér Magyarország számára az idei év az Európai Bizottság most közzétett előrejelzése szerint. 2009-et 1,6 százalékos gazdasági visszaeséssel zárjuk, jövőre viszont ennél jobb lesz a helyzet, a GDP 1 százalékkal már növekedni fog. A legtöbb mutató negatívba fordul, vagy az is marad az idén. Így az export 2,9, az import 3,3 százalékkal marad el a 2008-ban mérttől, ám 2009-ben már 2,6, illetve 2,4 százalékos bővülést várnak Brüsszelben.
A lakossági fogyasztás drasztikusan, 2,6 százalékkal mérséklődik az idén, hogy aztán jövőre már 0,9 százalékra álljon vissza. A foglalkoztatás terén viszont mind az idén (-0,2 százalék), mind pedig jövőre (-0,4 százalék) romlik a helyzet.
A GDP arányos költségvetési hiányt 3,3 százalékosra becsülik most Brüsszelben, jövőre viszont az euró bevezetésének egyik alapkövetelményének számító 3 százalék alá süllyed, értéke 2,8 százalék lesz. A GDP százalékában kifejezett eladósodottság mértéke 74 százalékon stabilizálódik.
Az Európai Bizottság hétfő délelőtt közzétett friss előrejelzése szerint 2008-ban a gazdasági növekedés 2008-ban 1 százalékkal csökkent mind az euróövezetben, mint az unió egészében. 2007-ben még 3 százalékos növekedést mértek az EU-ban.
Az idei évre szóló előrejelzés minden eddiginél súlyosabb recessziót vizionál: a Bizottság felmérése szerint csupán az uniós tagállamok harmadában, azaz hét országban lesz majd növekedés, a többiben egyértelműen zsugorodik a gazdaság teljesítménye. Most a mindkét országcsoportra a reál GDP 2 százalékos átlagos visszaesésével számolnak, azaz lefelé módosították a novemberi előrejelzésben szerepelt értékeket.
A gazdasági növekedés mindazonáltal hamar visszatér, a 2010-es prognózisban 0,5 százalékos bővülést vár a Bizottság. Brüsszelben a munkanélküliség rohamos tempójú növekedése miatt aggódnak, s ennek kapcsán a tagállamok szociális kiadásainak elszaladásától tartanak. Az állástalanok száma 3,5 millióval fog nőni, míg a munkanélküliségi ráta 8,75 százalékos lesz az EU-ban és 9,25 százalékos az euróövezetben.A munkanélküliség azonban 2010-ben is nőni fog.
A költségvetési hiány is markáns növekedést mutat: az EU-ban a tavalyi 2 százalékról 2009-ben 4,5 százalékra megy fel az állami túlköltekezés mértéke, messze túllépve a maastrichti egyezményben megengedett 3 százalékos GDP arányos szinttől.
Az inflációs nyomás ugyanakkor gyorsan gyengül, ezt pozitív jelzésként értelmezi a Bizottság. Ebben elsősorban az alapanyagárak esése játszik főszerepet. Az előzetes adatok szerint 2008-at az EU 3,7 százalékos éves inflációval zárta, az eurózónában pedig 3,3 százalék volt a pénzromlás üteme. Mindkét régióban 1 százalék körüli inflációt fognak regisztrálni az idén, míg jövőre is 2 százalék alatti értéket mérnek.