Legalizálják az online szerencsejátékot

A készülő végrehajtási rendelettel az utolsó jogi akadály is elhárul az elől, hogy Magyarországon szabályozott keretek között működjenek az internetes szerencsejátékcégek. Aki nem lép, azt januártól blokkolhatják, és az oldala elérhetetlenné válik.

A Nemzetgazdasági Minisztérium véleményezésre közzétette a kormány internetes oldalán a távszerencsejátékok engedélyezésével és lebonyolításával kapcsolatos végrehajtási rendeletet. Amennyiben a tervezetből elfogadott jogszabály lesz, az komoly előrelépést jelenthet ahhoz, hogy a hazai internetes szerencsejátékpiacon működő szolgáltatók végre átláthatóan, legálisan üzemeljenek, és itteni bevételeik után Magyarországon fizessenek adót.

Munkában a Szerencsejáték Zrt. oddsmestere
Munkában a Szerencsejáték Zrt. oddsmestere

A Magyarországon is elérhető nagy, nemzetközi szerencsjátékcégek, így például az ismert sportfogadási vagy pókeroldalak jelenleg illegálisan nyújtanak szolgáltatást az itteni játékosoknak. A kormány az utóbbi években többször is nekifutott a terület szabályozásának: 2012-től adóhatósági engedélyhez kötötte a cégek működését, majd idén júniusban a parlament módosította a szerencsejátékokról szóló törvényt. A tevékenységet koncessziós díj és játékadó megfizetéséhez kötötte, a hírközlési hatóság pedig jövő januártól utasíthatja az internetszolgáltatókat az illegálisan működő cégek elérhetőségének korlátozására.

Koncessziós pályázatot azonban azóta sem írt ki az állam távszerencsejátékok nyújtására, igaz, a most formálódó végrehajtási rendelet nélkül értelme sem lett volna. Mint azt az online szerencsjátékcégek korábban lapunknak jelezték: amíg nincs meg a gyakorlati működéshez szükséges jogszabály, addig fölösleges kiírni a koncessziós páylázatokat. A rendelet nélkül nincs mihez igazodni, nem lehet a napi működési rendet sem kialakítani – mondták.

A szerencsejáték törvény szerint a koncessziós pályázatoknál hatvan napos jelentkezési határidőt kell biztosítani, a felhívást pedig az indulás előtt harminc nappal közzé kell tenni. Ez azt jelenti, hogy jövő márciusnál előbb akkor sem kapna senki engedélyt távszerencsejáték nyújtására, ha most megjelenne a koncessziós pályázat. Mivel azonban januártól a hírközlési hatóság utasíthatja az internetszolgáltatókat az ilyan oldalak blokkolására, így az itthon is széles körben ismert sportfogadási és pókeroldalak akár egyik napról a másikra el is tűnhetnek.

A rendelettervezet szerint egyébként miniszteri hozzájárulással, 10-20 millió forint igazgatási szolgáltatási díj kifizetésével lehet majd távszerencsejáték-engedélyhez jutni. Feltétel még a játék auditálása, amely kiterjed a véletlen generátorra, a játékszabályokra, a játékosi egyenleg kezelésére, továbbá a manipulációmentes, valós és a játéktervnek megfelelő működésre is. Az auditálási okiratban foglaltakat az engedély időtartama alatt folyamatosan biztosítani kell.

A játékterv tartalmazza a tét legkisebb és legnagyobb összegét, a tétek és nyeremények arányát valamint a szervezői jutalék meghatározását is. Amikor a távszerencsejáték szervezője nyilvántartásba veszi a játékost, rögzíti annak e-mail-címét, és kizárólag egy felhasználói nevet és jelszót biztosít a számára. Nem vehető nyilvántartásba 18 év alatti személy.

A tervezet tiltaná a játékosi egyenlegek közti átvezetést, ugyanakkor megengedné bónusz és speciális ajánlat alkalmazását. A bónusznál ellenérték fizetése nélkül ír jóvá a rendszer a játékos egyenlegén bizonyos összeget. A speciális ajánlat pedig azt jelenti, hogy a játékos által fizetendő tét csökken, illetve a nyeremény növekszik - az általános szabályokban meghatározottakhoz képest.

Az engedélykérelemhez csatolni kell az igazgatási szolgáltatási díj befizetését tanúsító iratot. A díj egy játéktípusra kért engedély esetén 10 millió, két játéktípusra 15 millió, míg három játéktípusra 20 millió forint.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.