Erdélyi József az építőipari felszámolás-rekorder
Egy Erdélyi József nevezetű úr számít a felszámolásba vitt építőipari cégek rekorderének: 169 építőipari vállalkozásban érdekelt, amelyből már 88 felszámolás alatt áll vagy a felszámolás befejeztével megszűnt - derült ki a céginformációkkal foglalkozó Opten Kft. mai sajtótájékoztatóján. Csorbai Hajnalka, a cég stratégiai igazgatója kifejtette: a magánszemély más tevékenységi körű és hasonló sorsra jutott társaságokban is érdekelt. Erdélyi József többek között olyan beszédes nevű társaságokban érdekelt, mint az Agyő Január (Február-Március-Április), a Ajjaj 03, (07-14), a Bajvan Március és Június, a Biznyisz Január (Február-Március-Április-Május-Szeptember) vagy éppen a Finito Január (Február-Április-Június-Augusztus-December) nevű kft.-kben érdekelt - derítette ki lapunk az Opten Kft. céginformációs rendszeréből.
A további helyezettek: Makai Tibor, Szabó Jenő, Plaszkó István és Varga Tamás, nevük természetesen a cégjegyzékben feltüntetett személyi adatokkal együtt értendő. Mivel az adott személyekhez köthető felszámolások rendszeresek, a stratégiai igazgató szerint nehezen képzelhető el, hogy ezek csupán folyamatos rossz üzleti döntések következményei, és nem áll mögöttük egy fajta szándékosság. Ráadásul az építőipariban az alvállalkozói megbízások meglehetősen kusza, akár 10-15 lépcsőn keresztül vezető láncolatot is alkotnak. A stratégiai igazgató tapasztalatai szerint egy építőipari megbízás elvállalása előtt nagyon nagy szükség lenne a megbízó tulajdonosi szerkezetének és az azon keresztüli kapcsolati háló ismeretére (amire az Opten rendszere alkalmas): bizonyos tulajdonosok esetén ugyanis komoly az esély arra, hogy a vállalkozás felszámolás sorsára jut és nem fog fizetni.
Beszámolójából kiderült: a magyar társas vállalkozások között eleve az építőipariak viszik a felszámolásban a prímet: míg a cégek között általában 2, az építőipari vállalkozások körében 4 százalék a felszámolás alatt álló - vagyis tartozásokat hátra hagyó - cégek aránya. Az építőipari cégek száma jóval magasabb, mint például Ausztriában, ahol azonban ezek a társaságok nagyobb összbevételt érnek el: vagyis sokkal több építőipari cég van Magyarországon, mint amennyit a piac elbír - állapította meg. Érdekes jelenség az is, hogy általában tavasszal felfut az építőipari cégek alapítása, ami szintén arra a rövid távú szemléletre enged következtetni, hogy a társaságokat egy-egy építőipari szezonra alapítják. Azt, hogy a maga után tartozást nem vonó végelszámolások száma is emelkedett, nem feltétlenül tartja problémának: sok cég ugyanis kifejezetten a Magyarországra "beömlő" uniós támogatásokra alakult, amelynek a felhasználása után békében meg tudtak szűnni.
A felszámolások tavaly év végi felfutása alapján Csorbai Hajnalka mind az építőiparban, mint a gazdaság egészében a felszámolásoknak közel duplázódására számít.