Nem ússzuk meg az újabb megszorítást?
A mozgásteret szűkíti az is, hogy a tavalyi hatszázmilliárd forintos tartalékhoz képest meglehetősen szűkre szabott, 213 milliárd forintos kerettel rendelkezik most a kormány. Szántó András lakossági üzletágvezető.szerint a várható megszorítások közvetlenül nem a lakosságot érintik majd, és a kis- és középvállalkozói szféra is megúszhatja, viszont egyes szektorok szereplői ismét pakkot kaphatnak a nyakukba, példaként a pénzügyi szféra újabb megsarcolását említette.
A szükséges kigazítás mértékét 2-300 milliárd forintosra becsülik az Equilornál, és a csomag döntően a bevételnövelő intézkedéseket tartalmazhat majd.
Jobb hír, hogy a hitelminősítők a második félévben már feljavíthatják a jelenleg befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriában szereplő magyar államadósságot, a makrogazdasági előrejelzések javulására való hivatkozással – mondta az Equilor negyedéves prognózisának csütörtöki ismertetésekor Szántó András.
Az elemzői konszenzus a jövő évre várja a felminősítések megkezdését. Azt az Equilornál is látják, hogy nem minden mutató felel meg a hitelminősítői elvárásoknak, elsősorban az államadósság továbbra is magas szintje és annak ugyancsak magas devizaaránya okoz fejfájást. (Az idén 81,8 százalékra, jövőre pedig 82,7 százalékra teszik a GDP-arányos mutató szintjét, szemben a kormány 79,1, illetve 78,9 százalékos céljával.)
A felminősítés átmeneti forinterősödést okozhat, és az állampapírok hozamára is nyomást helyezhet, de ez a "paradicsomi" állapot hamar elmúlik. Az év végén 305, jövőre 320 forintos euróra számítanak az Equilornál, s ez az államadósság alakulásánál is erős kockázati tényezőt jelent.
Eközben az MNB katonatisztként szabdalja tovább a kamatot, most májusban a 2,50 százalékos rátát tíz bázispontos "tehertől" szabadítják meg, de a kamatpálya a 2 százalékot is elérheti, hogy aztán bármilyen esetleges belső vagy külső sokkhatás esetén akár 5 százalékig is visszaemelkedhessen – pillanatok alatt.
A felminősítés egyértelmű nyertese a részvénypiac lehet, ahova visszatérhetnek a befektetési szempontból a bóvlikategóriát tiltott zónaként kezelő alapkezelők. Az állampapírpiacokon már észlelhető a likviditás növekedése, ami annak köszönhető, hogy a jegybank a kéthetes kötvényeket betétté alakítja át, így a kereskedelmi bankoknak nem lesz értelme ebben parkoltatni fölös pénzüket, jobban járnak, ha állampapírt vásárolnak forintjaikból.
Az idei év hátralévő időszaka még "zajos" lesz, a devizahiteles mentőcsomag várható összetétele még vihart kavarhat, de később elülhetnek a hullámok.Szántó András úgy érzi, a kiszámítható gazdaságpolitika felé veszi majd az irányt a kormány, kérdés, hogy mennyire lesz eltökélt és következetes ebben.