Építőipar: túl a gödör alján
Úgy tűnik, tényleg elérte tavaly a gödör alját az építőipar, és hat év lejtmenete után trendfordulóhoz érve növekedhet az idén a termelése. A legfrissebb, májusi adatok szerint 11,2 százalékkal haladta meg az előző évit a kibocsátás, ami persze a gyatra előző évnek is köszönhető: alacsony volt a bázis. Ugyanakkor a szektor évek óta nem látott kétszámjegyű növekedési ütemet produkált - más kérdés, hogy ezzel is csak a 2010-es szint 87,1 százalékát érte el, ráadásul nem is beszéltünk a válság előtti korszakról. Annak alig több, mint a felét hozza csak össze az építőipar.
A szektor 2008 óta folyamatos válságban, vagyis visszaesésben van, a kormányzati megrendelések árama nem igazán tudta pótolni az elmaradó magánberuházásokat. Az irodapiac halott, az ingatlanfejlesztők leálltak, a lakásberuházások stagnálnak - az útépítések, a csatornaberuházások tartották lélegeztetőgépen az ágazatot.
Az már az év elején feltűnt, hogy ez az esztendő jobb lehet, hiszen a tavalyi újabb drasztikus visszaesések után növekedni kezdtek a számok: elértük a gödör alját 2012-ben, mondogatták sokan. A bizakodást táplálta, hogy a megrendelések állománya is szépen növekedett - egészen áprilisig. Akkor azonban jött egy visszaesés, és az volt a kérdés: májusban tovább esik-e a megrendelések állománya, mutatva, hogy a korábban látott növekedés átmeneti lesz.
A KSH legfrissebb számai e tekintetben is bizakodásra adnak okot, hiszen 10,4 százalékkal haladja meg az előző évit a szerződésállomány értéke, ráadásul az új megállapodások is gyarapították mindezt. Némi üröm az örömben, hogy ez leginkább a kormányzati megrendeléseknek köszönhető, hiszen az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 9,0 százalékkal kisebb, míg az egyéb építményeké 19,8 százalékkal magasabb volt, mint 2012 májusában (ez utóbbiban vannak az út-, vasút- és csatornamegrendelések).
Vagyis: az ipart továbbra is az út- és vasút-felújítási munkák tartják el. Májusban például az épületek építése az egy évvel korábbi jelentős visszaesést követően 10,3 százalékkal volt nagyobb a 2012. májusinál, amely ebben a hónapban is több ipari épület építésén végzett munkából adódott. Az egyéb építmények építése 12,0 százalékkal nőtt, elsősorban az út- és vasút-felújítási munkák következtében.