Végre fordulat látszik az építőiparban
Az elmúlt évben végre fordulat következett be az építőiparban, hiszen többéves visszaesés után az ágazat termelése 9,6 százalékkal haladta meg a 2012. évit – derül ki a KSH adataiból. Mindez egy csaknem 9 éves csökkenő folyamat végét jelenti. Mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett. 2013-ban 10,4 százalékkal volt magasabb az épületépítések mennyisége az egy évvel korábbinál. A növekedés elsősorban az ipari épületek építésének köszönhető, ami örömtelinek mondható. Az már kevésbé, hogy a lakásépítések száma továbbra is csökkent. Ez pedig azt mutatja, hogy a lakosság erre fordítható forrásai még változatlanul nincsenek meg. Az egyéb építmények építése 8,6 százalékkal emelkedett, a közlekedési infrastruktúra fejlesztésén végzett munkákból eredően.
Gabler Gergely, az Erste Bank elemzője ugyan örömtelinek tartotta az éves szinten mért növekedést, azonban több nem túl kedvező körülményre is felhívta a figyelmet. A fejlődés végre látható, és az is kedvező, hogy mindkét főcsoport hasonló mértékben bővült, ám ezzel együtt sem szabad elfeledkezni arról, hogy borzasztóan alacsony szinten vagyunk.
A mostani emelkedő adatokkal is csak a 2001. évi szinten áll az ágazat, ami miatt sok büszkeségre nincs ok, hiszen több mint 50 százalékos az elmaradás a válság előtti csúcsévekhez képest. Arra világított rá, hogy a növekedés szinte kizárólag az uniós pénzekből finanszírozott állami megrendelésekből fakad, hiszen jól látható, hogy a családoknak forrása és kedve sincs építkezésekbe belevágni. Ezen a téren még mindig csökkenést közölt a KSH. Hogy mennyire súlyos ebben a szektorban a helyzet, azt a jelzáloghitelek kihelyezésével szemléltette: tavaly ez 187 milliárd forint volt, míg 2010-ben mintegy 400 milliárd, s 2008-ban közel 1600 milliárd forintot tett ki.
Vagyis a lakásépítések esetében sajnos továbbra sem beszélhetünk fordulatról.
Az adatokat vizsgálva azt lehet kijelenteni: ahhoz, hogy normál szintre térjen vissza az építőipari ágazat, még sok, a tavalyihoz hasonló markáns növekedést produkáló évre lenne szükség.
Az mindenképpen kedvező, hogy az év egészében az építőipari vállalkozások 29,5 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek. A KSH számaiból kiderül, hogy az építőipar termelői árai 2013-ban átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek.
Kizárólag az év utolsó hónapját vizsgálva, decemberben az építőipar termelése mind a kiigazítatlan, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 11,4 százalékkal haladta meg a 2012. decemberit. Szezonálisan és munkanaphatással korrigálva ugyanakkor a termelés 1,3 százalékkal alacsonyabb volt az előző havinál.
Mindkét építményfőcsoport termelése javulást mutat, hiszen az épületek építése 12,8, az egyéb építményeké 9,3 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakinál. Az alágazatok közül az épületek építése – az épületépítési projekt szervezése és az épületek szerkezetépítése – decemberben 28,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az egyéb építmények esetében sem volt ok panaszra, hiszen itt 27,8 százalékos emelkedést mért a KSH. Az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése viszont csak 3,8 százalékkal bővült 2012 azonos időszakához képest.
Az viszont kifejezetten biztató, hogy a 2013 decemberében kötött új szerződések volumene 59 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál. Mindkét építményfőcsoport új szerződései növekedtek. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 9,9 százalékkal haladta meg a 2012. decemberit. Az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződések volumene kiugróan, 96,5 százalékkal nőtt. A növekedés a gyorsforgalmi úthálózat bővítésére, valamint árvízvédelmi munkákra, illetve közműfejlesztésre kötött néhány nagy értékű szerződésnek köszönhető – magyarázza a számokat a KSH.
Az építőipar termelői árai 2013 utolsó negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,3 százalékkal
emelkedtek.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője szerint az építőipar kiemelkedő teljesítményében a legbiztatóbbak az új szerződések állományának adatai. Hozzátette: ebben nem vártak decemberre is két számjegyű növekedést. Az ágazat teljesítményének növekedéséhez elsősorban az európai uniós forrásokból megvalósuló fejlesztések járultak hozzá – értett egyet Gabler Gergellyel. A meglévő megrendelések állománya miatt 2014-ben még nagyon erős lesz az ágazat teljesítménye – mondta.