Ennek sem örülnek a kkv-k
A bank keddi közleménye szerint az 500 hazai kkv-vezető megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index kutatás azt mutatja, hogy a vevők körében a jelenlegi átlagos fizetési határidő 34 nap, szemben a válság előtti időszakban jellemző 28-30 nappal, miközben a következő egy évre vonatkozó várt fizetési határidő is jelentősen megugrott, 30-ról 38 napra. A vállalkozások több mint fele továbbra is 30-60 napos vevői fizetési határidőre számíthat.
A fizetési határidők hosszabbodása a szállítói sor végén álló vállalkozásoknál jelentősen emelheti a likviditási költségeket, ami a kiélezett helyzetben gazdálkodó cégeknél kritikus tényezővé válhat. Emellett lehetnek olyan cégek, akik a vevői fizetési határidő növekedését nem képesek továbbhárítani, számukra szintén fokozottan kedvezőtlenek ezek a tendenciák – fejti ki a véleményét a közleményben Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A szakember szerint a fizetési határidők gyors emelkedése játszódott le a válság kitörésekor is, amit aztán egy konszolidáció követett. A költségmegtakarítások, belső tartalékok mozgósítása, a gyengébb cégek eltűnése a piacról, a hitelezés újraéledése együttesen képes volt a fizetési határidőket szinten tartani, javítani. Amennyiben a jelenlegi tendencia tartósnak bizonyul, úgy a likviditási helyzet javítása érdekében számba vehető eszközök már szűkebb körűek, hiszen a belső tartalékok, hatékonyságjavítási lehetőségek kimerültek, és a hitelezés sem valószínű, hogy új lendületet tudna venni.