Energia: a regionális hálózatoké a jövő?
A regionális szintű együttműködés révén a közép-kelet-európai térség hasznosíthatja a méretgazdaságosságból származó előnyöket, hatékony technológiákat választhat ki, vagy akár saját maga is kifejleszthet ilyeneket annak érdekében, hogy fokozható legyen az energiatermelés, amely kiszolgálja a térség növekvő gazdaságát és ezáltal csökkenti a térség kiszolgáltatottságát – hiszen ez az egyik legsürgetőbb energetikai kihívás. Csakhogy, az EU egyre szigorúbb jogi – jórészt környezetvédelmi - szabályozásának is meg kell felelni, ezért fenntartható és környezetkímélő energetikai technológiákat kell alkalmazni. A regionális együttműködéssel azonban az ehhez szükséges regionális és nemzetközi pénzügyi források is mozgósíthatók.
A ma kezdődő tanácskozás fő üzenetei akár ismerősen is csenghetnek, ám a rendezvény mégis különleges, hiszen egyrészt nem hagyományos konferencia, másrészt nem diplomáciai tanácskozás. Az úgynevezett regionális fórumokat egy világcég, a GE hívta életre bő két évvel ezelőtt, amikor Lengyelországban rendeztek hasonló, de sokkal kisebb találkozót. Mára azonban más cégek is csatlakoztak a kezdeményezéshez, valamint idén már nyolc Amerikai Kereskedelmi Kamara – melyek együtt 2900 vállalatot képviselnek – valamint hét szakminiszter is részt vesz a fórumon.
Ez azért fontos, mert a legújabb kutatások szerint egy közösség akkor jár jól, ha a két alapösztönt, a versenyt és az együttműködést felváltva, és megfelelő arányban alkalmazza. Az arány akkor optimális, állítják a legújabb kutatások, ha 52 százalékban harcolunk és 48-ban együttműködünk másokkal, akár ellenfelünkkel is. Tehát miközben a régió országai versenyt futnak a beruházásokért, a munkahelyekért és a működő tőkéért, addig azt is látni kell, hogy ezen országok hasonló történelmi, kulturális és gazdasági háttérrel rendelkeznek. Sok a közös az előttük álló kihívásokban is. Az ezekre kidolgozott stratégiák pedig csak az érintettek bevonásával dolgozhatók ki és valósíthatók meg. Egy, a mostanihoz hasonló fórum pedig kiváló alkalom a legjobb globális és régióbeli gyakorlatok megosztására, valamint a régió közös jövőképének kialakítására. A különböző szektorok folyamatos kapcsolattartása pedig azért fontos, mert megosztható a tudás, amely az egyes országok, s így a régió versenyképességének záloga – nem csak az energetika terén.
Ha a résztvevők felismerik, hogy a verseny közepette is összefognak, akkor olyan célokat is elérhetnek, melyekre egyedül nem lennének képesek. Csak egy példa: az energiaellátás kapcsán a régió egyik legnagyobb problémája a feldarabolt és elavult infrastruktúrája. Ezek határokon átívelő fejlesztése révén az érintett országok elérhetik a hatékonyság szempontjából meghatározó kritikus nagyságot s ezzel Közép- és Kelet-Európa akár példát mutathat az egyesült Európa számára.