Román bankot vett az OTP
Az OTP és a portugálok közötti ügyletben a magyar bank román leányvállalata valóban fizet a nem túl jelentős, tavaly 5.9 millió eurós veszteséggel záró pénzintézetért (amely azonban szerintük már közel van ahhoz, hogy nyereségessé váljon) – egyértelműen azzal a céllal, hogy növelje saját hatékonyságát.
Az OTP korábban sem csinált titkot abból, hogy elsősorban ott vásárolna, ahol már jelen van, és növekedni szeretne – Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója évek óta ezt mondogatja, ha terjeszkedési terveikről kérdezik. E stratégia elemeként az OTP az idén már egy kisebb bank megvásárlásával növelte piaci részesedését Horvátországban, a romániai terjeszkedés voltaképp várható is volt. Az OTP ezzel régóta próbálkozik, a negyven szereplős román piacon már érdeklődőként említették a BCR, a Banca Transilvania, a Banca Tiriac, a Banca Capita és az RBS esetében is, ahogyan már korábban hírbe hozták a Millennium vevőjeként.
Az OTP és a Millenium Bank vezetői aláírják az adásvételt |
Néhány hete, a hír kiszivárgásakor Diósi László, az OTP Bank Romania vezérigazgatója a szomszédos ország növekedési kilátásaival indokolta terjeszkedési törekvéseiket, bár akkor még nem erősítette meg a protugálok pénzintézetének megvásárlásról szóló pletykákat. A vezérigazgató most azt mondta, a bank megvásárlásával különösen a lakossági területén erősödik majd az OTP pozíciója Romániában.
A Millennium Banknak 80 ezer ügyfele van, erős fővárosi koncentrációval. A pénzintézet 56 egységből álló fiókhálózatával, 58 készpénzkiadó automatával rendelkezik – az egyesüléssel az OTP Bank Románia ügyfeleinek száma 400 ezer lesz, a hálózat 150 bankfiókból áll majd, az ATM-ek száma pedig meghaladja a 160-at. A terv ugyanis a két bank teljes körű egyesítése, ami a 11. helyet eredményezi az OTP számára a román piacon. De ezzel nem feltétlenül elégszenek meg, hiszen középtávú céljuk, hogy bekerüljenek a legnagyobb tíz közé.
Az OTP-nek ez a 13. bankvásárlása, összesen nyolc országban vannak jelen Magyarországon kívül, de természetesen nem árulják el, hol nézelődnek még befektetési lehetőségek iránt.Wolf László, a bank vezérigazgató-helyettese az aláírási ceremónián mindenesetre azt mondta: Romániában egyelőre a feladat az, hogy egyesítsék a két bankjukat, bár mindenütt nézegetik a befektetési lehetőségeket is a régióban. Köztük – hangsúlyozta némi meglepetésre – Magyarországon is.