Elzártak egyes uniós pénzcsapokat Magyarország felé
A bizottsági forrás nyolc operatív program uniós finanszírozásának ideiglenes felfüggesztését erősítette meg, de sem azt nem tudta pontosan megmondani, hogy mekkora összeget tart vissza Brüsszel, sem azt, hogy a szabálytalanságok miatt mekkora összegtől eshet el Magyarország.
Az ügyet ismerő bizottsági tisztviselő elmondta: a pénzeket azt követően fagyasztották be, hogy a bizottsági átvilágítás "jelentős hiányosságokat" talált a kérdéses operatív programok irányításában és ellenőrzésében. A forrás többször is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a nemzetközi sajtóban is megjelent számok, amelyek szerint Magyarország akár 2,7 milliárd eurót is elveszíthet, túlzóak, nagyságrendileg sem forog ekkora összeg kockán.
Elmondta: a dolgok menete az, hogy a bizottság megkéri az adott tagállamot, szüntesse meg a szabálytalanságokat, majd értékeli a kormány által javasolt intézkedéseket és ennek tükrében tesz javaslatot a támogatások korrekciójára, vagyis arra, hogy a szabálytalanul kifizetett pénzek miatt mennyi támogatástól fossza meg Magyarországot. Jelenleg a helyzet mérlegelése, a magyar intézkedések értékelése zajlik - húzta alá.
A bizottsági tisztviselő azt is egyértelművé tette: Brüsszel számára világos, hogy Magyarország kiemelt kérdésként kezeli az ügyet, erre világos biztosítékot is kaptak Budapestről, Magyarország pedig láthatóan dolgozik azon, hogy a kifogásolt irányítási és ellenőrzési hiányosságokat kiküszöbölje.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, aki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) vezetését augusztus 1-je óta kormánybiztosként látja el, hétfőn elmondta: a kormány sürgős akciótervet dolgoz ki és tárgyal meg várhatóan szerdai ülésén a 2007-2013-as uniós időszak forrásvesztésének megelőzésére, miután az EU az időszak 15 magyar operatív programjából 13-at egyelőre nem finanszíroz.
Ennek kapcsán hétfőn az NFÜ vezetését kormánybiztosként ellátó Lázár azt mondta, hogy újra kell indítani a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, mert súlyos, idén akár 500-600 milliárd forint uniós forrás elvesztésére komoly esélye van.
A szemléletváltás jegyében az NFÜ-t át is alakítják úgy, hogy lényegében megszüntetik, még ha formálisan nem is. Így a szakminisztériumok alá rendelik be az NFÜ egységeit, s ezek alatt fognak dolgozni azok, akik begyűjtik az igényeket és elköltik majd a pénzt. A pénzek elosztásának koordinációja a minisztériumok fölé, a Miniszterelnökségre kerül. Itt alapvetően a források elosztásának arányait és irányait határozzák majd meg, ezen felül vitás esetekben itt, a Miniszterelnökségen döntenek majd.
Idén 1500 milliárd forintot kellene kifizetni, a realitás azonban 1200-1300 milliárd – mondta az államtitkár. Hozzátette: az jobban izgatja, hogy 500 milliárdról még nincs kiírva pályázat, ezért a folyamatot fel fogják pörgetni és kiszórják a pénzt. Ez a miniszterelnöki elvárás, így ez meg kell tenni. Bárhogy is alakul a helyzet az idei költségvetést ez nem érinti. Ha ugyanis a kifizetések nem történnek meg azt nem a büdzséből finanszírozzuk, hanem Bíroságra megy a kérdés, s annak döntésnek megfelelően alakul majd az ügy, ám az hosszú idő. Ha jól dolgozunk, akkor a forrásvesztés mértéke decemberig jelentősen mérsékelhető – fejtette ki.
A tervezett mai kormányülésre már akciótervet dolgztat ki a forrásvesztés elkerülésére. Arra tesz a javaslatot, hogy azok a minisztériumok, amelyek területein forrásvesztés van, ott az elvesztett pénzekkel csökkenjen a tárca mozgástere, azaz 2014-ben ennyivel csökkenjen az elképzeltekhez képest a költségvetés, vagyis, a minisztériumokra tolná az EU-s pénzek elvesztésének felelősségét, ezzel helyzetbe hozná a tácát. Javaslatot tesz arra is, hogy csökkenjen a bürokrácia, hogy könnyebben juthassanak forráshoz.