Elvetették az óriásfúzió magvait
Az 57 milliárd dollárt érő Monsanto a vételár 45 százalékát készpénzben adná, de ez sem hatotta meg a svájciakat, a Syngenta igazgatósága egyhangúlag utasította el az ajánlatot,mivel szerintük az nem felel meg a vállalat és részvényesei érdekeinek.
Az amerikaiak a legutóbbi tőzsdei záróárhoz képest 35 százalékos prémiumot adnának részvényenként. A Syngenta kurzusa a vételi ajánlatra 15 százalékot ugrott. Nemcsak az árat kifogásolják, de azt is, hogy a Monsanto nem veszi kellő súllyal figyelembe az összeolvadás esetén hivatalból induló versenyhatósági eljárás következményeit. Ilyenkor a monopolhelyzet kialakulását megelőzendő a hatóságok elrendelhetik a cégek egyes részeinek leválasztását és harmadik félnek történő értékesítését. Utóbbiak sorában olyan nevek lesik a zsákmányt, mint a Bayer, a DuPont, a BASF vagy a Dow Chemicals.
A két cég számos országban uralja a piacot, összefonódásuk emiatt ugyanolyan bonyodalmakat okozna, mint a cementipar két gigásza, a szintén svájci Holcim és a francia Lafarge egyelőre füstbe ment egyesülése. A Syngenta elsősorban a mezőgazdasági növényvédő szerek, a Monsanto pedig a vetőmag – különösen a génmódosított fajták – előállításában erős. A hasonló profilú óriásvállalatok egyesülése jelentős költségmegtakarítást hoz a párhuzamos tevékenységek leépítése révén, és elemzők biztosra veszik, hogy a most visszadobott ajánlatot az év folyamán újabb követi.
A 45 milliárd dolláros ajánlat nem hatotta meg a Syngenta igazgatóságát Arnd Wiegmann / Reuters |
Az utóbbi években mindkét cégnek gyengébben megy a sora: a Syngenta nyeresége folyamatosan csökken, a svájciak ezért 2018-ig tartó, évi egymilliárd dolláros megtakarítást eredményező költségcsökkentési programot hirdettek. Aggaszthatja őket emellett a génmódosított kukoricáik ügyében ellenük indított 45 kártérítési per kimenetele is. Az amerikaiak az amúgy nagy forgalmú Roundup gyomirtójuk jövője miatt idegesek, annak összetételében ugyanis az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég rákkeltő anyagokat vélt felfedezni.
Azt nem lehet egyelőre tudni, hogy egy esetleges fúzió miként érinti Budapesten júliusban megnyíló Syngenta pénzügyi központ jövőjét, amelynek hatvan munkatársa a cég európai tevékenységét elemzi majd. A két cég egybeolvadásáról már tavaly is felröppentek hírek, de az ajánlattételig akkor nem jutottak el a tárgyalások.