Elsüllyedhet a magyar Velence. Az ÁSZ szerint a település pénzügyi egyensúlya veszélyeztetett
A vizsgálat megállapításai szerint az önkormányzat teljes finanszírozási hiánya 2007-2010 között a költségvetési kiadások 11 százalékát tette ki. A költségvetési hiányt a 2008-ban kibocsátott kötvényből finanszírozták.
A jelentés szerint a két tanítási nyelvű oktatás felmenő rendszerben történő bevezetése miatt az önkormányzati támogatások növekedésével kell számolni, a járóbeteg-ellátás működtetésére létrehozott gazdasági társaság az önkormányzat kiadásainak további növekedését idézheti elő.
A kiadások finanszírozási kockázatát növeli a Velencei-tó kapuja projekt felszámolás alá került kivitelezőjével történt szerződés felmondása miatt az állagmegóvással és folytatással kapcsolatos többletkiadás, továbbá a kivitelezőnek adott, teljesítéssel el nem számolt 382 millió forint beruházási előleg megtérülésének bizonytalansága.
Az önkormányzat köteles az el nem számolt előlegből a hazai és uniós támogatásból finanszírozott 249,6 millió forintot visszafizetni. A projekt befejezéséhez szükséges források pótlását elsősorban ingatlan értékesítésből tervezik, az ingatlanpiaci kereslet csökkenése miatt az értékesítések lebonyolításáig 500 millió forint összegben kötvénykibocsátást terveznek.
A 2,26 milliárd forintos Velencei-tó kapuja beruházással 80 ezer négyzetméternyi területen újítanák meg a tó partját.
A számvevőszék szerint az önkormányzat az ellenőrzött időszakban a pénzügyi egyensúly javítása érdekében kiadáscsökkentő és bevételt növelő intézkedéseket tett. Ennek hatására 372,3 millió forint bevételi többlet, továbbá 14,3 millió forint kiadási megtakarítás keletkezett – derül ki a 2011. június 30-i pénzügyi egyensúlyi helyzet alapján készített jelentésből.
A dokumentumban az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg az 5500 fős Fejér megyei település polgármesterének és a jegyzőjének is.